ALPER TEMİZ - CHP’li Buca Belediyesi’nde bankamatik çalışan sayısının çokluğu şok etkisi yaratırken, işe alımların ise dönemin belediye başkanı Erhan Kılıç tarafından ‘oy’ uğruna yapıldığı iddia edildi. Eski belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın geçen yıl yapılan ilçe başkanlığı seçimi öncesi Çağdaş Kaya’yı ilçe başkanı yaptırmak için seçim öncesi delege yakını ve partililerden 250’ den fazla ismi şirketlerde işe başlattığı öne sürüldü. Oy uğruna belediyenin şirketlerinin kadrolarını şişiren Kılıç, seçimlere bir ay kala 324 kişiyi daha işe alarak tam bir enkaz bıraktı. Belediyede olması gereken kadronun, Erhan Kılıç zamanında iki kat arttığı bu nedenle de maaş ödemesinde uzun süredir sorun yaşandığı öğrenildi. Çalışanların maaşlarını gününde ve tam olarak alamadığı, olması gerekenden fazla işçi bulunması yüzünden girilen ekonomik kriz nedeniyle belediyenin ücretleri yıl sonuna kadar düzenli ve tam yatırmasının mümkün olmadığı belirtildi.

CHP Gençlik Kurultayı yaklaşıyor: Kulislerde kimlerin adı geçiyor? CHP Gençlik Kurultayı yaklaşıyor: Kulislerde kimlerin adı geçiyor?

Son Mühür’ün daha önce gündeme getirdiği ‘Buca’da 800 bankamatik çalışan’ haberinin ardından haber merkezine konuyla ilgili pek çok iddia ulaşırken, Kılıç’ın kendi başkanlığını bir dönem daha sürdürebilmek ve aday gösterilmesine destek olması için Çağdaş Kaya’nın seçimi kazanması amacıyla kadroyu şişirdiği öne sürüldü. Aday gösterilmeyince yeni başkana enkaz bırakmak için de son aylarda sayısı 324 kişi bulan işçi alımını belediye şirketleri Kızılçullu İmar ve İnşaat Sanayi Teknik Hizmetler Limited Şirketi ve Üzümkent İmar ve İnşaat Şirketi üzerinden gerçekleştirdiği bildirildi.

"Aday gösterilmeyince önüne geleni işe aldı"
Belediyeye yakın kaynaklar, siyasi kadrolaşmanın Buca’da korkunç boyutlara ulaştığını dile getirerek şunları aktardı, "Buca Belediyesi'nde Erhan Kılıç'ın son günlerinde işe alınanlar olduğu gibi, işçi kadrosunda çalışanların yüzde 90'ının ücretleri tam ödenmedi. Ayda 5-10 bin lira gibi ödemelerle işçileri geçiştirdiler. "Sizi işe aldık, sigortanızı ödüyoruz, daha ne istiyorsunuz" gibi sözlerle işçiler aşağılandı. Torpilli işçiler ise koordinatör gibi unvanlarla paraya doyuruldu. Bazıları sözleşmeli memur yapıldı’ diye konuşturlar.

İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verdi!
Buca Belediyesi’nde dönemin Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın liyakatı yetmediği halde partili ve yakın çevresindeki kişilere kontrolör ve kontrol yardımcılığı unvanları altında yüksek maaşlar verdiği iddiası İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişlerinin soruşturma raporlarına da yansıdı. O dönemde de pek çok ismin işe gelmeden maaş aldığı, bazı isimlerin ise çalıştırdıkları kadrolardaki sıfatları taşımadıkları halde yüksek maaş verildiği belirlendi.  İlkokul mezunu isimlerin Vasıflı A Grubu işçi statüsünde çalıştıkları ortaya çıktı. Levent Piriştina dönemindeki bu tür uygulamaların, Başkan Kılıç döneminde de artarak sürdüğünü anlatan belediyeye yakın kaynaklar, ‘Buca’da bu tür işler artık çığırından çıktı. Belediye tamamen siyasallaşmış durumda. Yeni Başkan Görkem Duman umarız düzeltir bazı şeyleri ama zor görünüyor bu yapı içinde’ diye konuştular.

Muhabir: Alper Temiz