ALPER TEMİZ - 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde başlayan işten çıkarmalar ve bu dalganın ilçe belediyelerine de sıçraması, İzmir'in ana gündemlerinden olmuş ve birçok işçi süre gelen zaman boyunca eylem yapmıştı. Halen devam eden eylemler ve gerek büyükşehir ve gerekse de ilçe belediyelerinin borçları, başkanlarca "Bizim elimizde olan bir şey değil" şeklinde ifade edilmişti. İşten çıkartmalardan çok "Bu kadar fazla personel, belediyelerin bütçesini aşıyorsa neden işe alındı" sorusu gündemde fazla yer edinemedi.
Ancak geçtiğimiz meclis toplantısında Belediye Meclis üyesi Murat Nazlı tarafından bezner bir soru Buca Belediyesi'nde gündeme getirildi. 800'e yakın bankamatik memurunun Buca Belediyesi'nde işe alındığı, bu kişilerin yarısından fazlasının belediyeye dahi gelmeyerek maaş aldıkları, hemen hemen tamamının CHP ilçe delegelerince istihdam edildiği ve karşılığında oy beklentisi olduğu aktarıldı. Bir diğer Belediye Meclis Üyesi Veli Balyemez ise bir sonraki meclis toplantısında, bazı isimleri bizzat açıklayacağını ifade etti.
Buca Meclisi

"Belediye'nin en büyük kamburu"
Buca Belediyesi'nde de tartışılan konuya dair ise bazı meclis üyeleri net cevap alınamadığını dile getirdi. "Belediyenin en büyük kamburu" diye çıkışan bazı meclis üyeleri, konunun halen takipçisi olduklarını söyledi. Belediyeye en fazla yük olan unsurların bu tip 'çalışmayan' kişilere ödenen maaşlar olduğu ancak Buca Belediyesi'nin bu konuda hala herhangi bir adım atmadığı aktarıldı.

Çiğli Belediyesi bağlama kursiyerlerinden eşsiz konser Çiğli Belediyesi bağlama kursiyerlerinden eşsiz konser

Başkandan yalanlama!
Öne sürülenlere karşı konuşan Buca Belediye Başkanı Görkem Duman ise ortaya çıkan iddiaları yalanladı.

Bankamatik memuru nedir?
Son dönemler oldukça sık kullanılan bir terim olan Bankamatik Memuru, kamu kurumlarında çalışmadan her ay başı ATM'de sıra bekleyerek maaş alan kişiler için kullanılan bir tür ironik benzetme.

Muhabir: Alper Temiz