Türkiye’yi sarsan felaketin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan iş insanı Adil Özyiğit Son Mühür Tv’de Gün Başlıyor programında izlenimlerini paylaştı. ‘Yüzyılın felaketinden bahsediyoruz. 15 milyon nüfusu etkileyen bir deprem aslına bakarsanız 85 milyonu etkileyen bir felaket’ hatırlatmasında bulunan Özyiğit, ‘gördüklerinizi kendinize bile izah edemiyorsunuz. Deprem bize bir şey yapmıyor, biz ne yapıyorsak kendimize yapıyoruz. Bu bir doğa olayı, nasıl rüzgar esiyorsa , güneş çıkıyorsa deprem de aslında bu kadar doğal. Hatay’da Asi Nehri’nin iki tarafında zemin sıvılaşmasını emin olun gözlerinizle görüyorsunuz. Oradaki enkazı kaldırma çalışmalarında enkazı kaldırırken alttan su geliyordu. Sadece ekonomiyi düşünerek, parayı düşünerek bu iinleri veriyorsak maalesef bu felaketleri her zaman yaşarız’ dedi. 

İşte Adil Özyiğit’in açıklamalarından öne çıkan detaylar... 

İZMİR’DE YÜZEN BİNALARDA YAŞIYORUZ! 

Biz zemin svılaşmasından bahsediyoruz ve bizler de İzmir’de yüzen binalarda oturuyoruz. Gelmiş olan tüm belediye başkanları ve meslek odaları bu sorumluluğun içinde. Böyle bir felaketten sonra bile meslek odalarından çok cılız bir ses çıktı. Ben sormak istiyorum, Bostanlı Mavi Şehir yapılırken sizler neredeydiniz? Bu binalar, bu yüzen binalar yapılırken bu meslek odaları neredeydi? İzmir’de yüzde 80’i kentsel dönüşüme ihtiyacı olan bir şehirde yaşıyoruz. Üç ay önce İZTO’da konuşma yapmıştım, demiştim ki ‘biz İzmir’de tabutlarda yaşıyoruz’. Bayraklı dediğiniz yer 1950’lere kadar gölmüş, Mavişehir dediğiniz yer bir bataklıktı.  

İZMİR’İN DEPREM EYLEM PLANI YOK 

Daha ilgincini söyleyeyim, İzmir’in deprem eylem planı yok. İzmir iç içe girmiş binalardan oluşuyor. 17 tane binanın yıkımında gördük. İstediğiniz kadar kurtarma ekibi getirin. Nedir deprem eylem planı? Bu enkazı kaldırabilecek kamuya ve özele ait araçların nerede durduğu, nasıl kullanılacağı, kimin kullanacağının plan dahilinde belirlenmesi. Tahliyeleri nereden yapacaksınız? Sorun büyükşehir belediyesine deniz tahliye planları var mı diye, yok.  

KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİ VAR AMA! 

Bütün belediye başkanları insanları uyarmalı ve biran önce kentsel dönüşüme geçilmeli. Bugün itibarıyla 500 bin kout lazım. 2012-2013'te Aziz Koaoğlu Ballıkuyu’da kentsel dönüşüm ofisi açmıştı ve çok sevinmiştik. Yıl 2023 o ofis hala yerinde duruyor, ekip aynı şekilde çalışıyor, en iyi yaptıkları şey ne biliyor musunuz? Ofise giderseniz iyi bir çay, kahve ikramı yapılabiliyor. Belediyeye göre en büyük sıkıntı rezerv alanı. İzmir’de rezerv alanı diye bir sıkıntı yok. Mevcut gecekonduların olduğu yerler zemin anlamında da doğru yerler. Konak Belediyesi bir çalışma yaptı onun çalışmasını yine aynı partiden büyükşehir belediye başkanlığı engelledi. Bu işin siyaseti yok.  

JEOPOLİTİK AHLAK EKSİKLİĞİ VAR! 

Her zaman söylüyorum, bizde jeolojik bilgi eksikliği yok, jeopolitik ahlak eksikliği var.  

Bahara kısa mola! Bu salı hem sıcaklıklar düşüyor hem de şiddetli yağışlar geliyor Bahara kısa mola! Bu salı hem sıcaklıklar düşüyor hem de şiddetli yağışlar geliyor

6+1 MASADAN NE BEKLERDİK? 

İş insanları olarak iktidara geldiğimizde ihracatla ilgili, milli güvenlikle ilgili ne çalışmalar yapacaklarını duymak isterdik.6+1 masada gördüğüm tek şey var, Erdoğan düşmanlığı. Ekonomiyi soruyorlar Erdoğan gitsin hallolacak, dış politikayı sorduklarında Erdoğan gitsin hallolacak. Bu bizleri tedirgin ediyor. 

İNCE KAZANMASIN DİYE KENDİ PARTİSİ BİLE ÇALIŞTI 

Muharrem İnce aday olduğunda kazanmaması için kendi partisi elinden geleni yaptı. Bunu kendimiz de gördük, Muharrem İnce de açıklamasını yaptı. Teşkilat desteklemedi, neredeye kazanmasın diye uğraştı.