YSK Başkanı: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi YSK Başkanı: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi

Önce deprem ardından yaklaşan seçim gündemiyle hareketli günler geçiren Türkiye 14 Mayıs tarihine odaklandı. Son Mühür Tv’de ‘Gün Başlıyor’ programına konuk olan CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter hem deprem bölgesindeki gözlemlerini hem de 14 Mayıs’a yönelik beklentilerini anlattı. Depremde can kaybının açıklanandan çok daha fazla olabileceğine işaret eden Serter, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçimi kazanacağına inandığını söyledi. 

Bedri Serter’in açıklamalarındn öne çıkan detaylar şunlar... 

Tabiatla şaka olmaz... 

Deprem bölgesindeki 11 ilin tamamına gittim. Şunu gözlemledim, tabiatla insan olarak savaşmamak gerek, Tabiat insanlardan öç alıyor. Ovaları, verimli toprakları imara açıp oralardan günlük rantlar kazanma hevesinde olmamak lazım. Özellikle Malatya’da gördüm. Orada Bostanbaşı diye bir yer var. Hemen hemen bizim Konak gibi merkezi bir yer. Kayısı bahçeleri olan bölgeyken iki dönem önce AK Partili bir belediye başkanı epey bir arazisi varmış orada, o bölgeyi imara açmış. Kayısı bahçelerinin üzerine binalar koymuşlar. O güzelim sıfır kilometre binaların hepsi patlak, hasarlı, oturulamayacak halde. Toprağına baktım, evin temeli atılmış, beş metre derinlikteki toprağı alıp inceledim emin olun alın evinizde saksıda çiçek yetiştirin! Tabiatla dalga geçersen tabiat seni yok eder. Artık akıllanmamı lazım ama bu iktidarın pek akıllanacağı yok. Aynı şeyi burada da yaşadık. Manavkuyu çok güzel ürünlerin yetiştiği verimli topraklardı, onların üzerini biz de imara açtık. Bir de kıyıya gökdelenleri yaptığımız için Saros’taki deprem Manavkuyu’yu vurdu. 

İnsanlar çadır için birbirini öldürecekti... 

Ben deprem bölgesinde bir çadır için insanların birbirini öldürebileceğini gördüm. Adıyaman’da Dicle kenarına yanlış yere kurulan çadır kent sel nedeniyle tahliye edildi. Zarar 120 milyon lira. Bu para 100 bin asgari ücretlinin bir yıllık emeğinin karşılığı. Havaya uçtu gitti. Acaip bir müsriflik var. İki gün önce temel attı Cumhurbaşkanı, temeller sahte çıktı. Bir cumhurbaşkanının halkıyla dalga geçmesi kabul edilebilir bir şey değil.  

180 bin ulaşamadığımız insan var 

Seçim dolayısıyla araştırmalarımız var, şu anda 180 bin insana ulaşamıyoruz. 50 bin deniyor ama ben zinhar inanmıyorum 50 bin vatandaşımızı kaybettiğimize, çok daha fazlasını kaybettik, 180 bin kişiye ulaşamamak kayıpların ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.  

Nereye gidecek o insanlar? 

Diyorlar ki 650 bin konut bir yıl sonra tesim olacak. Ben inşaatçıyım, 20 dairelik bir apartmanı sistemli bir şekilde yaptığınız zaman inanın 15 aydan önce bitmiyor. Soruyorum AKP’lilere, İzmir’de gidecek yolu olmayan bir hastane, gidecek yolu olmayan TOKİ konutları yaptınız. Nereye gidecek o insanlar? Nasıl gidecekler? Üzerinden iki yıl geçti İzmir’de teslim edemediniz. 18 tane bina yıkıldı, 117 canımız gitti, iki yıl geçti hala TOKİ konutlarını teslim edemiyorsun, 650 bin konut bir yıl sonra teslimmiş! Artık gerçekçi olmak zorundayız. Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu çok somut gerçeklerle gittiği için insanlar inanmak istiyorlar. 

Depremzedeler nerede oy kullanacaklar? 

Bu arkadaşlar bulundukları bölgede muhtarlıklara kaydını yaptıracaklar. İzmir’de kaydettirmişse oyunu burada kullanabilecek. Eğer burada kullanmak istemiyorsa bizCHP olarak imkanlarımızı kullanacağız o arkadaşları deprem yaşadıkları illerine götüreceğiz, orada oylarını kullanacaklar ve onları tekrar geri getireceğiz. Böyle bir sistem kuruyoruz. 

Buna müsaade etmeyeceğiz... 

18o bin kayıp insanımız var, bu insanlara oy kullandırabilirler. Biz bunları biliyoruz,mühürsüz oyları geçerli kıldıklarını gördük. İstanbul’da zarftan çıkan 4 oy pusulasından bir tanesinin hatalı olduğu söylediklerini gördük. Her türlü versiyonu yapacaklar. Ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. 

Denize düşen yılana sarılırmış... 

Hüda Par’ın geçmişiyle ilgili raporları eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan Devlet Bahçeli’ye verdiğini söyledi. Denize düşen yılana sarılıyor. Deniz düştü iktidar ve şimdi yılana sarılıyor. Yeniden Refah Partisi’ne şaşırdım. Genç bir lider Fatih Erbakan. İkini gün 180 deree dönüşle o masaya tekrardan oturmasını yadırgadım. Parti içinde kaynama başlamış. Kendi kız kardeşi bile karşı çıkıyor.  

Bu seçimi kadınlar ve gençler kazandıracak... 

Bu seçimi kadınlar ve gençler kazandıracak. Son imzayı atacak olan kadınlar ve gençler olacak.  

 Yalancının mumu yatsıya kadar... 

İzmir’le ilgili yapmak istedikleri iki proje var. Ankara-İzmir hızlı tren hattı ve şehir hastanesi. Başka hiçbir şey yok. Hızlı tren hattında öyle bedeller harcandı ama zannediyorum 3-5 kilometre yol Afyon-Uşak arasında ya yapıldı, ya yapılmadı. Bunlar yapalım gidelim, atalım temeli gidelim mantığıyla olmaz. Oda kadar temel atmış işte çıktı yalanı ortaya. Yani, yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. 

İlk turda işi bitiririz... 

Gelen veriler çok güçlü. Biz birinci turda işi bitiririz. Ben de yeniden adayım.  

Çok fazla işsiz var... 

Bazı arkadaşlar diyor ki vekilim iş bulamadın. Doğru söylüyor da iktidar biz değiliz. İzmir belediyelerinde 33 bin çalışan var. CV veren 300 bin kişi var. Her yıl 33 bin kişiyi çıkartsak 10 yılda ancak bitecek. Kardeşlerimiz çok haklılar, inşallah biraz daha sabır. 14 Mayıstan sonra iktidarı alalım, herkese bir iş imkanı sunacağız.