İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balçova arsa mağdurları konusunda Egemenlik Evi toplantı solonun da bir basın toplantısı gerçekleştirdi.  

Düzenlenen basın toplantısında Balçova arsa mağdurları için bir çözüm önerisi olduğunu söyleyen Tunç  Soyer bunun yanı sıra mağdur olan vatandaşlara müjde verdi.

Çalışmalara başladık

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya son viraja gelindiğinin vurgusunu yaparak , “Bugün Balçova açısından çok önemli olduğunu düşündüğüm bir toplantı. Yaklaşık 40-50 yıldır Balçova için büyük sorun olan mağdurların çözümü için son viraja geldik. 2019’da yılında, “2024’e kadar arsalarla ile ilgili gereken çalışma neyse yapacağız” dedik. 2019’dan itibaren yaptığımız ilk iş Çevre Şehircilikten ekipleri Balçova’ya davet ettik. O bölgeyi gezdik. Yol almaya başladık. Burası plansız bir alan değil. 2011 yılında burası planlanmıştı ama zayiat çok yüksekti. Bir de orman sınırları içerisinde parseller vardı. Bu planın uygulanması mümkün değildir. Biz hemen çalışmalara başladık. 2022 yılının jeolojik etütleri yapmaya başladı. O etütlerle, o kullanılamayan alanlarda düşüş yaşadık. Bakanlığı bir çok kurumuna görüş sorduk. 2 ay önce ormandan olumlu cevap geldi. Yeni orman sınırları oluşturuldu, alan büyüdü. Çevre ve Şehircilikten de kurum görüşü geldi. 2019’dan bugüne kadar bir bu bölgeyle ilgili bütün çalışmaları yaptık Balçova’nın çözülmesi gereken sorunuydu. Vatandaşla belirli miktar ödemişler ama 50 yıldır mağdur olmuşlar. Biz bu noktaya geldik. Umuyorum kısa süre sonra arsa mağdurları ile ilgili sorun çözülmüş olacak. Bir sorunun çözünülmüş olanın müjdesini başkanımla birlikte vermiş olacağız" dedi.

3 kurum görüşü kaldı

Başkan Soyer,"50 yıllık bir mesele var. Balçova Belediyesi 50 yıl önce arsa satışı yapmış. Kamunun 50 yıldır mağdur ettiği insanlarla ilgili çözüm üretmemiz gerekiyordu. Bu kulak arkası etmemiz mümkün değildir. Göreve gelmeden önce ben de net bir şekilde bu sorunu çözeceğimizi söyledik. Bugün geldiğimiz nokta 50 yıldır sorunu kilitleyen alanlarla ilgili çözüm üretmeyi başladı. 40kurumdan olumlu görüş alınması gerekiyor. 3 kurum görüşü kaldı. Bu olumlu görüşlerle yüzde 76’ zayiatı yüzde 452e getirdik. Mali hazinesi olan alanı imar planının içine dahil etme imkanı bulduk. Bu engel olan hususlar kalkmış oldu. Bundan sonra ne olacak? Hızlı bir biçimde imar planı ile ilgili çözümü ortaya koyabileceğiz. Hak sahipleri ile ilgili bir müjdeyi daha paylaşmak isterim. O da şu; biz bu vatandaşlarımıza bir imar hakkı veriyor olmayacağız sadece, biz konutların anahtarlarını vereceğiz. Oradaki en küçük mülkiyet hakkı sahibi vatandaşlarımızın dahi anahtarını vererek ev sahibi edeceğiz. Belediyemiz marifetiyle olacak. Hiçbir hak sahibini borçlandırmamış olacağız. Müteahhit ile kat karşılığında pazarlığa girdirmemiş olacağız. Kısacası burada çok önemli bir müjdeyi paylaşmış oluyoruz. Biz belediye olarak elimizi taşın altına koyarak hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine izin vermeyeceğiz. Sadece imar hakkı değil konut anahtarlarını da vermiş olacağız. Ayın 3’üne bunu daha detaylı bir biçimde hak sahibi vatandaşlarımızla konuşuyor olacağız"dedi.

Müteahhit karını ortadan kaldırıyoruz

Genç yetenekler kayıt stüdyosuna kavuşuyor Genç yetenekler kayıt stüdyosuna kavuşuyor

Başkan Soyer, “Halk konut adıyla başlattığımız bir model var. Biz kamu şirketinin bir müteahhit gibi yüzde 1 kar marjıyla imalata sokuyoruz. Müteahhit karını ortadan kaldırıyoruz. Kat karşılığı yapacak imalatta Büyükşehir Belediyesini şirketi olarak bir ticari gaye gütmüyor. Vatandaş kendi yapıyor gibi inşaatı tamamlayabilecek. Bizim ticari bir kar peşinde koşmuyor oluşumuz hak sahipleri hakkına kavuşmasını mümkün kılacak. En küçük hak sahibi bile anahtarını teslim alacak. En önemli nokta bu” ifadelerini kullandı.

Vatandaşımızın hakkını koruyacak plan sunuyoruz

Getirilen çözümde kamunun da hakkını gözeterek yapılacağının vurgusunu yapan Soyer,"Vatandaşı mağdur edecek bir şey yapamaz devlet. Bizim orada getirdiğimiz çözümde kamunun hakkını da koruyacağız. Biz vatandaşın 50 senelik mağduriyetine çözüm sunuyorsak kamunun hiçbir kuruluşu buna hayır demeyecektir. Devlet mevzuat üzerinden yürür biz 40 kurumun görüşünden 37 sinin olumlu görüşünü almışız. Biz vatandaşımızın hakkını koruyacak bir planı sunuyor olacağız. Kamunun hiçbir kurumu buna itiraz edemez burada kamunun hakkını devletin hakkını koruyarak bu işi yapıyoruz"dedi.