Dünyanın bir numarası olan A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Milletler Ligi Şampiyonluğu’nun ardından 2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nı namağlup tamamlayarak bir tarihe daha imza attı. Finalde Sırbistan’ı 3-2 mağlup eden Sultanlar ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu.  

ÖMRE BEDEL/SON MÜHÜR

A Milli Kadın Voleybol Takımı, daha önce 2003 ve 2019 yıllarında Avrupa Şampiyonası’nda finale yükselmişti. İki final sonunda da gümüş madalya ile şampiyonayı tamamlamışlardı. Dört yıl önce 2019 yılındaki finalde Sırbistan’a kaybeden Milliler, 2023 Avrupa Şampiyonası’nda Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Paleis 12 salonunda oynanan finalde, rövanşı da alarak maratonu altın madalya ile tamamladı.

Geri Dönüşlerin Takımı…

Brüksel’de oynanan yarı final maçında son Avrupa Şampiyonu İtalya ile karşılaşan milliler kıyasıya mücadele etti. İlk setin ortalarına doğru karşılıklı sayılarla geçen mücadele de İtalya bir seri yakalayarak İlk seti farkla önde bitirdi. İkinci sete başarılı başlayan Sultanlar, ikinci seti kazanmayı bildiler. Üçüncü sete İtalya etkili başlarken 5 sayı farkla bu seti geçti. Dördüncü sette ise her iki takımda sayılarla başlarken bu seti de milliler 25-22 önde bitirdi. Tie-break setinin başında sayılar karşılıklı gelse de 15-6 sayı ile farklı kazanarak finale kalmayı başardılar.

Rövanşı Aldık…

Finalde son Dünya Şampiyonu Sırbistan ile karşılaşan Filenin Sultanları yine kıyasıya bir mücadele verdiler. Karşılıklı sayılarla başlayan maçta yüreklerimiz ağzımızda izledik adeta mücadeleyi. İlk seti Sırbistan Takımı alırken, karşılıklı hücumlarla başlayan ikinci seti daha iyi bir oyunla Milli Takımımız 25-21 üstün bitirdi. Üçüncü sette sıkı bir defansla başlayan Sırbistan fark açan millilerimize yetişip bu seti kazanan taraf oldu. Dördüncü sette ise sonlara doğru etkili olan Sultanlar 25-22 önde tamamladı ve final maçını karar setine taşıdı.

Final setine gayet iyi başlayan milli takım, beraberlikler yaşasa da 12-10 öne geçtikten sonra hızını kesmedi ve final setini 15-13, maçı da 3-2 kazanarak ikinci tarihi yazdı. Melissa Vargas maçta 41 sayı üreterek maçın ve turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Ebrar Karakurt ise maç öncesi gereksiz ve iğrenç saldırılara en güzel cevabı maçta bir kez daha yıldızlaşarak verdi. Tüm oyuncularımız Kaptan Eda Erdem Dündar önderliğinde ellerinden gelenin fazlasını yaptı. Türkiye Kadın Millî Voleybol Takımı Baş Antrenörü Daniele Santarelli'nin  ve oyuncuların galibiyetin ardından “Erik Dalı” eşliğinde dans ettiği anlar çok keyifliydi.

Böylesine gelgitlerin yaşandığı son iki maçta, kesinlikle oyundan kopmayan, mücadeleyi bırakmayan ve kendine inanan bir takım izledik. Önceki maçlara göre daha motive, daha fazla kendine güvenen, daha fazla takım olmuş, daha çok isteyen ve vazgeçmeyen bir takım gördük. Mental olarak da oldukça güçlenmiş olan milli takımımız karşılıklı inancın ve desteğin neler yaptırabileceğinin canlı kanıtı olarak karşımıza çıktılar. Sizinle ne kadar gurur duysak az. İyi ki varsınız Filenin Sultanları.

Dünya Basınından Övgüler…

İtalyan basınından Volleynews, Filenin Sultanlarının Başarısını Sevinç patlamasına kadar liderliğini korudu sözleri ile anlattı.

Brezilya basınından Globo “Türkiye ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu” diyerek milli takımımızdan bahsetti. 

Voleybol hakkında Avrupa ve Dünya’da önemli bir yere sahip olan Ivolley magazine, Sırbistan’ın kaçırmış olduğu galibiyetten bahsederek Filenin Sultanlarını övdü. 

Gelsin Kupa…

Madalyalardan sonra kocaman bir ödül çeki alan milli takım, kupa geldiği sırada o kocaman çeki kürsünün arka tarafına gönderdiler. Öylesine sevimli bir hareketti ki, maddiyat hükmünün olmadığı bir noktadaydılar. Gözler kupada heyecanla bekliyorlardı. Maddiyatın satın alamayacağı bir zafer kazandılar. 

Kaptan Eda Erdem Dündar, muhteşem Şampiyonluğun ardından açıklamalarda bulundu.

"Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında önce Milletler Ligi'ni kazandık, sonra da Avrupa Şampiyonu olduk. İnanılmaz bir hikaye... Çok gururluyum" dedi.

Filenin Sultanları’nın yeni hedefi Paris 2024 Olimpiyatı. Elemeler için Japonya'ya gidecek olan Filenin Sultanları'nın ilk rakibi 16 Eylül’de Porto Riko… Başarılar Filenin Sultanları, Atatürk’ün kızları…