CHP'li 95 milletvekili ortak bir açıklama yaparak 38. Olağan Kurultay'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek olacaklarını ilan etti. Açıklamada "Seçim kazanılsaydı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun politikaları belki de üniversitelerde demokrasi dersi olarak okutulacaktı. Herkes kendine bir pay çıkaracak, başarı paylaşılamayacaktı. Ancak hem Cumhurbaşkanlığını, hem de parlamentoyu kaybettik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tek sorumlu ilan edildi" ifadesi kullanıldı. 

'Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırma hedefimiz nettir' başlıklı açıklamanın tam metni şöyle:

AKLIMIZDAN BİLE GEÇİRMEMİŞTİK: Kaybetme ihtimalini aklımızın ucundan bile geçirmemiştik. Bu yüzdendir ki üzüntümüz ve hayal kırıklığımız çok derin oldu. Ancak umudumuzu hiç kaybetmedik, mücadele inancımızdan asla vazgeçmedik. Çünkü biliyoruz, sonunda kazanan demokrasi olacak.
Seçim kazanılsaydı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun politikaları belki de üniversitelerde demokrasi dersi olarak okutulacaktı. Herkes kendine bir pay çıkaracak, başarı paylaşılamayacaktı.
Ancak hem cumhurbaşkanlığını, hem de parlamentoyu kaybettik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tek sorumlu ilan edildi. Oysaki ilk taşı günahsız olanımız atsaydı, seçimin kaybedilmesinde hepimizin az ya da çok payı olduğu görülecekti.

Bucaspor 1928, Erokspor'u deplasmanda mağlup etti Bucaspor 1928, Erokspor'u deplasmanda mağlup etti

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI GEÇ AÇIKLANDI: Seçimin kaybedilmesinde tek bir neden aramak doğru değildir. Millet İttifakı içinde yer alan siyasi partiler ve demokrasi güçleri seçimlere tek adayla gidilmesi gerektiğini savunmuş, karar da o doğrultuda alınmıştır.
Cumhur İttifakı Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen, Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını ilan etmiş; cılız itirazları saymazsak, tam bir kabullenmeyle karşılanmıştır.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı geç açıklanmış; “Kazanacak aday” tartışmaları da yıpratılmasına neden olmuştur. Meral Akşener’in masadan kalkması, Millet İttifakı’na yönelen seçmende büyük bir kırılma yaratmıştır.

BAZI PARTİLER SEÇMENİNİ İKNA EDEMEDİ: Millet İttifakı’nın bazı partileri, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için seçmenlerini ikna edememiştir.
Milletvekili adaylarımızın 8 kişilik komisyonca mülakat yapılarak seçilmesi, örgütlerimizin istediği adayların liste dışı kalmasına sebep olmuştur. İl başkanlarının çok büyük bölümü seçilecek yerden aday yapılmazken; üç, dört, beş, altı dönem milletvekilliği yapanların yeniden aday yapılması, örgütte ciddi tepkilere neden olmuştur.

SORUMLULUKLARINI YOK SAYANLAR: Şimdi herkes değişim istiyor. Bir kesim de değişimden sadece “Genel Başkan değişimini” kastediyor. Hatta uzun yıllar karar alma mekanizmalarının en üstlerinde yer alanlar, sorumluluklarını yok sayıp, kendilerini “değişim” neferi ilan ediyor. Bu kabul edilemez; hakkaniyetli de değildir. CHP, parti içi demokrasiyi tüm eksikliklerine rağmen hayata geçirebilen tek partidir. Partimizde yazılı olmayan, herkesin özümsediği demokratik kurallar hepimizi bağlar. Bu kurallar “bir defalığına” da olsa yok sayılamaz. Bu nedenle, Genel Başkanlığa adaylığını açıklayanların sadece “fiili” değil, “resmen” de bu kurala uymaları doğru ve demokratik olandır.

KILIÇDAROĞLU ÖNDERLİĞİNDE GÜVENLİ LİMAN: CHP, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisidir. Kurucu iradeyi köklerinde taşır. Cumhuriyetçilik, laiklik, milliyetçilik, devletçilik, halkçılık ve inkılapçılık ilkeleriyle bu topraklara kök salmıştır. CHP; yenilenmeyi, dönüşümü, değişimi sağlayacak iradeye ve kadrolara sahiptir.
Hedefimiz nettir!
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu 36. ve 37. Kurultaylarımızda Cumhuriyeti ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandırma hedefini önümüze koymuştur. Bu hedef kurultaylarımızda oy birliğiyle karar altına alınmıştır.
Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde gemiyi güvenli limana yanaştırmak ve 31 Mart Yerel Seçimleri kazanmak hepimizin sorumluluğundadır.
Yolumuz açık olsun…

İMZACI ESKİ MİLLETVEKİLLERİ

Ali Haydar HAKVERDİ (Önceki Dönem Ankara Milletvekili ve PM Üyesi)
Ali KEVEN (Önceki Dönem Yozgat Milletvekili)
Ali ŞEKER (Önceki Dönem İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi)
Atila SERTEL (Önceki Dönem İzmir Milletvekili)
Aydın ÖZER (Önceki Dönem Antalya Milletvekili)
Burak ERBAY (Önceki Dönem Muğla Milletvekili)
Çetin Osman BUDAK (Önceki Dönem Antalya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı)
Emine Gülizar EMECAN (Önceki Dönem İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi)
Mustafa TUNCER (Önceki Dönem Amasya Milletvekili)
Nihat YEŞİL (Önceki Dönem Ankara Milletvekili)
Okan GAYTANCIOĞLU (Önceki Dönem Edirne Milletvekili)
Servet ÜNSAL (Önceki Dönem Ankara Milletvekili)
Serkan TOPAL ( Önceki Dönem Hatay Milletvekili)
Sibel ÖZDEMİR (Önceki Dönem İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi)
Suzan ŞAHİN (Önceki Dönem Hatay Milletvekili)
Süleyman GİRGİN (Önceki Dönem Muğla Milletvekili)
Tacettin Bayır (Önceki Dönem İzmir Milletvekili)
Turabi KAYAN (Önceki Dönem Kırklareli Milletvekili)
Turan AYDOĞAN (Önceki Dönem İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi)
Ünal DEMİRTAŞ (Önceki Dönem Zonguldak Milletvekili)
Yıldırım KAYA (Önceki Dönem Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı)