DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını duyurdu.

Van İl Seçim Kurulu, AK Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

"Karar yok hükmündedir"

Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman ise, böylesi bir durumun cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna değinerek, "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" ifadelerini kullandı.

"Kayyım atanmak istemiyorum"

Seçim çalışmaları kapsamında Van'da görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelen Arvas'ın, "2019 seçimlerinde KHK’lı olan kişiler aday gösterildikleri için kayyum atanarak ikinci partiye verildi. Bana göre kayyum dönemi bitti. Ben şehrimde kazanmak istiyorum. Biz kazanmak için yola çıktık. Kayyum atanacağımı düşünsem bu kadar çalışmam, performans sarf etmem. Madem kayyum atanacak kendimi neden bu kadar yıpratayım ki, biz Van’ı kazanarak halkımızla birlikte yöneteceğiz. Ben kayyum atanmak istemiyorum. Seçimleri kazanmak istiyorum. Bileğimizin gücüyle, alnımızın akıyla, halkımızın teveccühüyle, teşkilatlarımızın desteğiyle sandıktan zaferle çıkmak istiyorum." açıklamasında bulunduğu ortaya çıktı. Kayyım Başkan Arvas'a 4 Mart'ta yaptığı bu konuşma hatırlatıldı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı: "Kum saati ters döndü ve işlemeye başladı" AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı: "Kum saati ters döndü ve işlemeye başladı"

AK Parti cephesinden ilk açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesine ilişkin, “Hukuken haklılarsa zaten sonuç onların arzu ettiği gibi olacaktır. Hukuken haklı değillerse de seçilme şartları yerine gelmemişse buna da herkesin saygı göstermesi gerekir.” şeklinde görüş bildirdi.

İşte "Vanda Darbe Var" etiketi altında atılan yorumlardan bazıları:

Abdulahat Arvas Van

Kaynak: Haber Merkezi