Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı, DEM Partili Abdullah Zeydan'ın "seçime yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" ve sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın teslim edilmesine oy çokluğuyla karar verdi. DEM Parti, Van İl Seçim Kurulu'nun bu kararını Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) taşıdı. Yüksek Seçim Kurulu, gündem toplantısında yapılan başvuruyu ele aldı. Partinin itirazını kabul eden Kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti.

''KARARLAR KESİN!''

DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, YSK'nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan'a verilecek." şeklinde konuştu.

"Teleferik kazası: Milletvekili Seda Kaya Ösen, denetim sorunlarını meclis gündemine taşıdı" "Teleferik kazası: Milletvekili Seda Kaya Ösen, denetim sorunlarını meclis gündemine taşıdı"

''DİRENİŞ SONUCUNDA OLDU!''

DEM Parti'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan'a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi