Tahtakurusundan kurtulma hiç kolay değil... Ancak önerileri dikkate almalısınız! 

.Özellikle otellerde konaklayanlar tarafından kıyafetler ve valizler aracılığıyla bilinçsizce taşınan bu zararlı canlılar, insan kanı emerek hayatta kalırlar ve geceleri ortaya çıkarlar. 

Gündüzleri saklanarak yatak içlerinde, mobilyalarda, koltuk aralarında, dolaplarda, elbiselerin kat bölgelerinde, duvarlardaki ve tavandaki çatlak, yarık, oyuk gibi bölgelerde ve döşeme aralarında yaşarlar. Tek seferde 200’e yakın yumurtayı bu küçük alanlara bir arada bıraktıkları için de tahtakurusu istilası, aslında sadece bir tahtakurusunun görülmesi ile mümkündür.

Tahtakurusundan nasıl kurtulurum sorusuna ise verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır

Tahtakurusu ile Mücadele Etme Yöntemleri Temizlik Eşyalarınıza zarar vermeden yapacağınız aşağıdaki temizlik işlemleriyle uyku halinde olan çok sayıdaki tahtakurusu yumurtasını yok edebileceğiniz gibi, geride kalan az sayıdaki tahtakurusu yavrusunu da etkisiz hale getirebilirsiniz:

Tahtakurusundan kurtulma yollarının en başında gelen yöntem, yaşam alanı olabilecek bölgeleri dezenfekte etmektir

Mobilyaların içinden dolaplara, döşeme aralarından duvarlardaki yarıklara kadar bütün alanları, günlük temizlikte kullandığınız etkili malzemelerle temizlemeli ve mümkünse sert bir fırça ile fırçalamalısınız.

Yüksek Sıcaklık Yüksek sıcaklıklardan yararlanmak

Tahtakurusundan kurtulmak için ideal yöntemlerdendir. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim: Kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı ısıtıcılarla ya da kurutma makinesiyle yüksek sıcaklığa maruz bırakırsanız tahtakurusu ile mücadele ederken etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.  Özellikle yaz aylarında battaniye, yatak örtüsü, çarşaf, kıyafetler ve diğer kumaşlarınızı siyah ve kalın bir çöp torbasına koyarak güneş altında bir ya da birkaç gün bekletebilirsiniz.

Tuzlu kurabiye böyle hazırlanırsa asla bayatlamıyor. Çay yanına yakışacak en iyi lezzet Tuzlu kurabiye böyle hazırlanırsa asla bayatlamıyor. Çay yanına yakışacak en iyi lezzet

Siyah torba sayesinde eşyalarınız zarar görmezken; aşırı sıcak hava içeride hapsolacağı için tahtakurusu yavrularını ve yetişkin tahtakurularını öldürecektir.  Mobilyalarınızı da siyah torbayla iyice kapatarak güneşin altına bırakırsanız mobilya aralarına saklanan ve yuva yapan tahtakurusu istilasını önleme konusunda mesafe kat edebilirsiniz.

Buhar Makinesi Tahtakurusundan nasıl kurtulurum diyenler için bir diğer etkili yöntem, buhar makinesi kullanmaktır

Yüksek sıcaklık ve basınç ile buhar üfleyen bu makineler, doğru kullanıldıklarında tahtakurusuna karşı mücadelede etkili bir silaha dönüşebilir. Elektronik cihazlardan ve prizlerden uzak kalmak şartıyla bütün evinizi, yarıklar, oyuklar, duvar çatlakları, tavan ve taban köşeleri, döşeme araları, perdeler, kornişler, dolaplar ve tahtakurusu nerelerde yaşar diye düşünüyorsanız o bölgelere yüksek basınç ile belli bir süre buhar verebilirsiniz. 

Buhar ile tahtakurusu öldürmek için dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor:  Yüksek basınçla buhar verirseniz tahtakurusu yumurtaları yok olmak yerine etrafa saçılacaklardır. 

Tavandan tabana inecek şekilde yukarıdan aşağıya çalışmalısınız.

Eşyalarınızı ıslatmak yerine nemli kalmalarına özen göstermelisiniz.

Yüksek basınçlı buhar ile elinizi ya da yüzünüzü yakmamak için önleminizi almalısınız.

Kaynak: Haber Merkezi