Son Mühür Tv’de Sıcak Bakış programı CHP İzmir il kongrssi öncesi İzmir siyasetinin etkili isimlerinden Kamil Okyay Sındır’ı ağırladı. Kongre öncesi ‘aksaçlı abi formülü’ kapsamında adı İzmir İl Başkan adayı olarak geçen Kamil Okyay Sındır kısa bir süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yaptığı görüşmenin ayrıntılarını Sıcak Bakış programında anlattı. İYİ Parti’nin Ümit Özlale hamlesinin Büyükşehir seçiminde sonucu değiştirmeyeceğini vurgulayan Sındır bazı ilçelerde ise bu türden bir adaylığın seçimi CHP açısından riske girebileceğine işaret etti. Kongrede çarşaf ve blok liste tartışmasında son kararı delegenin vereceğini belirten Sındır kongrede demokratik bir yarış beklediğini söyledi.

İşte Kamil Okyay Sındır’ın açıklamalarından öne çıkan detaylar…

CHP’nin programı değişim temalı bir programdır. Kuvayı Milliye geleneğinden gelen bir partiyiz. Temelleri Sivas kongresinde atılmıştır. Değişimin, dönüşümün, geleceğe doğru hedefleri olan bir siyasi partiyiz. Cumhuriyetin kuruluşuyla başlayan aydınlanma sürecinin tamamlanamaması nedeniyle bugünkü sıkıntıları görüyoruz. Bizim statükomuz ilke ve değerler üzerinedir. Değişimden bahseden arkadaşlar bu çerçevede CHP’nin topluma daha fazla umut vermesini hedefliyor. Başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere bu değişime itiraz eden yok zaten. Kadınların daha çok temsil edildiği gençlerin daha çok rol aldığı bir değişim olmalı zaten.

Seçimde başarılı olamadık…

Seçimde başarılıydık demek biraz zor. Meclis çoğunluğunu da cumhurbaşkanlığı koltuğunu da alamadık. Kendi eksikliklerimizi ortaya koyarak özeleştirimizi yapmamız lazım. Bunu yaparken başta genel başkanımız olmak üzere yönetim organlarını direk hedef almak kabul edilemez.

Özgür Özel’le BAL’dan abi-kardeşiz…

Özgür Özel’le Bornova Anadolu Lisesi’nden de abi-kardeşim. Son derece nitelikli bir kardeşimiz. Demokratik bir yarıştır.

Kılıçdaroğlu’yla ne görüştük…

Sayın Genel Başkan’la verimli bir toplantı yaptık…

Sayın Genel Başkanımla yaptığım görüşme özel bir görüşmeydi. İzmir kongresi hakkında bilgilendirme yaptım kendisine. Zaten yakından takip ediyor. Tarım konusunda bilgilendirme yaptım. Belediyelerimizi sordu, İYİ Parti’nin aday göstermesini sordu. Verimli bir toplantı olduğunu söyleyebilirim.

İl başkan adayıyım demedim…

İl başkanlığında benim ismim benim dışımda gelişti. Ben adayım diye bir düşüncem olmadı böyle bir şey de ifade etmedim. Üniversiteye dönerek partime danışmanlık anlamında görev alırım diye kendime bir yol çizdim. Bu parti bana çok şey kazandırdı. Partime ve Türk milletine karşılıksız bir borcum olduğunu düşünüyorum. Mevcut il başkanının kat ettiği bir yol var. Genel Başkanla da görüştükten sonra aday olmama yönünde karar aldım. Uzlaşı olabilirse olsun ama olmuyorsa bir yarış olacak. Sayın genel başkan bu yarışa karşı değil. Şenol Aslanoğlu, Mehmet Şakir Başak ve Aytekin Tunus geçmişte başarılı hizmetleri olan arkadaşlarımız. Delegelerimizin iradesine saygı duymak zorundayız. Çarşaf mı blok mu olsun sorusunda tüzüğümüz çarşaf liste der.

Delege ne derse o…

Delegelerin yüzde 10’unun imzalı önergesiyle blok liste olması önerisi gelirse ve salt çoğunluk da buna evet derse blok liste olabilir. Yönetimde onun bunun adamlarının karışık olması yönetim zaafiyeti yaratabilir. Uyumlu bir yönetim olması talebi anlaşılabilir bir talep. Denetim Kurulu’nun bir adayın önerdiği liste değil çarşaf listeden belirlenmesi faydalı olur. Disiplin Kurulu’nun bile çarşaf liste olması daha iyi olabilir. En doğru, en sağlıklı kararı kongre üyeleri verecektir. Ben daha önce Genel Sekreterlik yaptığım için kurultayın onursal üyesiyim. Milletvekilleri doğal delege. Kurultaylarımızda blok liste uygulanmaz hep çarşaf listedir.

Tunç Soyer en şanslı aday…

Ben İzmir’de başta Tunç Soyer’i en şanslı aday olarak görüyorum. İYİ Parti’nin adayının alacağı oy oranı belki oyu eksiltir ama ben CHP’nin adayının seçimi alacağını düşünüyorum. İzmir demokrattır, yaşam tarzına müdahaleden rahatsız olur bunun vücut bulmuş hali de CHP’dir. O yüzden CHP’nin kalesi denir. Büyükşehir’de etkili olmaz. Ancak ilçelere kritik olanlar var. Belli ilçelerde diğer partilerin kazanmasına yol açabilir. Parti yetkili organları ittifakları değerlendirecektir diye düşünüyorum. Yerel seçimin argumanlarının yol, su, yaşam kalitesi olması gerekir. Kaliteli bir yaşamı getirecek olan yöneticileri belirlemek ister vatandaş. Belediye başkanı iktidarın başkanı olursa iktidar oraya daha çok yatırım yapar düşüncesine katılmıyorum. Ancak ne yazık ki bu oluyor. İzmir büyük yatırımlarını hep kendi bütçesinden yapmıştır. Buca Metrosu-Narlıdere Metrosuyla ilgili onayı ne kadar uzun süre bekledi. Olan vatandaşa oluyor. Bunlar doğru değil.

Tarımda zorlama olmaz…

Başkan Soyer'le A'dan Z'ye gündem! Başkan Soyer'le A'dan Z'ye gündem!

Türk tarımında girdi maliyetleri çok yüksek. Üretici maliyet ve ürün fiyatı arasında üretim yapamaz hale geldi. Üreticiyi hangi ürünü üreteceği konusunda zorlama doğru bir tercih değil. Ürün tericihi teşvik ve destekle belirlenmeli zorlamayla değil.