Aliağa'da Gemi Söküm sektörüne uyuşturucu iddiası: Cumhuriyet Halk Partisi'nden hesap sorulacak! Aliağa'da Gemi Söküm sektörüne uyuşturucu iddiası: Cumhuriyet Halk Partisi'nden hesap sorulacak!

Dün Türkiye'de oy kullanan seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Oy sayımının tamamlanmasıyla birlikte, seçim sonuçlarına yönelik itiraz süreci başlatıldı. İtiraz süreci, adaylar ve partiler için 13 günlük bir zaman dilimini kapsayacak. İtirazlar, sandık kurullarının ardından sırasıyla ilçe, il ve Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) iletilmiş olacak. Sandık kurulu kararlarına itirazlar, ilçe seçim kurullarına iletilecek ve bu itirazlar 2 Nisan Salı günü saat 15.00'e kadar kabul edilecek. İlçe seçim kurulları, başvuruları 2 iş günü içinde, yani 4 Nisan Perşembe günü saat 17.00'ye kadar sonuçlandıracak. İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılacak itirazlar ise 5 Nisan Cuma günü mesai bitimine kadar il seçim kurullarına sunulacak. İl seçim kurulları da başvuruları 2 iş günü içinde karara bağlayacak. Tüm kurullar, 7 Nisan Pazar gününe kadar itirazlara yanıt verecek.

Seçim Sonuçları Itiraz

 13 Nisan Cumartesi günü kesin karar verilecek

İl seçim kurullarında yapılan itirazlar reddedilirse, başvurucular Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurabilecek. Bu durumda, YSK, Ramazan Bayramı döneminde de çalışacak ve başvuruları bayramın ilk günü olan 10 Nisan Çarşamba gününe kadar kabul edecek. YSK, itirazlar için kesin kararını 13 Nisan Cumartesi gününe kadar verecek. Yedi üyeden oluşan YSK'nın kararlarına itiraz edilemeyecek.

Kaynak: Haber Merkezi