İzmir’in usta kalemi Hasan Tahsin Kocabaş’ın Son Mühür Tv’de büyük bir ilgiyle takip edilen ‘Gündem Yorum’ programına Prof.Dr. Hakkı Uyar’ın açıklamaları damga vurdu.

İşte Dokuz Eylül Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Uyar’ın açıklamalarından öne çıkan detaylar…

Atatürk’ün iki savaşı var…

Atatürk’ün iki savaşı var, biri bağımsızlık diğeri çağdaşlaşma. 100 yıl önce Atatürk önümüze demokrasi, çağdaşlaşma ve hukuk devleti olarak üç hedef koyuyor. Bağımsızlık savaşı veren lider çok ama hem bağımsızlık hem de çağdaşlaşmayı hedefleyen başka lider yok. Tarihte üç büyük devrim var, Fransa, Rusya ve Türkiye’de olan.

CHP tarihi çalışıyorum İzmir milletvekillerini tanımıyorum!

Bugünün CHP’si kökeni milli mücadeleye dayanan bir parti. Bugünküler ne kadar farkında bilmiyorum. Ben 30 yıldır CHP tarihini çalışan bir insanım ama İzmir milletvekillerini tanımıyorum. Benim açımdan hem iktidar hem de muhalefet açısından 100’üncü yıl kutlamaları hayal kırıklığı oldu. Benim gördüğüm bir tek İstanbul Büyükşehir’le ilgili güzel kitap yayınları görüyorum ama onun dışında gerçekten sönük geçiyor. 75.yıl daha dolu daha coşkulu geçmişti. Fransız Devriminin 200.yılında kanun çıkarmıştı Fransızlar. Milli tarihimizin bir parçası bu günler. Bizim ayrışmaya değil milli kimlik altında birleşmeye ihtiyacımız var.

Cumhuriyet karşıtlığı patolojik bir durum…

Cumhuriyet karşıtlığı patolojik bir durum. Selçuklu da Osmanlı da bizim tarihimiz. Osmanlıyı sevicem diye cumhuriyete düşman olmana gerek yok. Tarihimizde büyük başarılar var hep bunu Ağustos ayında kazanmışız biz. Malazgirt, Mercidabık, Otlukbeli, Mohaç gibi. Tarihler anlamlıdır. 400 yıl boyunca Batı karşısında sürekli gerilemişiz. Bizim bu bozgunu durdurduğumuz yer Sakarya savaşı.

Tarihi o kadar çarpıtıyorlar ki…

Tarihi o kadar çarpıtma var ki. Tarih siyasetin, ideolojinin aracı. Bu arızalı bir şey. Dizi izleyerek tarih anlayışı oluşuyor. Abdülhamit imparatorluğun dağılmasını geciktirmiştir ama bugünkü Türkiye toprağının iki katını da kaybetmiştir. Necip Fazıl gibi Kadir Mısıroğlu gibi kişiler tarih anlayışını şekillendirdiği için tarih algısı zehirlendi. 10 kitabım var hemen hemen hepsi CHP tarihiyle ilgili. Son iki kitabımı telif yüzünden koyamadım ama diğerleri akademik alanda pdf olarak halka açık şekilde duruyor.

CHP ruhunu uyandırmamız şart…

CHP ruhunu uyandırmamız gerekiyor. Bu laik ve seküler bir kimlik olmalı. Etnik kimlikle sorunu yok ki zaten. Bu kimlik olmazsa Ortadoğulaşırsınız. CHP sıradan bir parti değil. Bugünkü yapının cumhuriyetin kurucu kadrosuyla çok da barışık olduğunu söyleyemem. Seçimi kaybedip kabahati halkta bulamazsınız. Erdoğan’ı istemeyenlerle Kemal Bey’i istemeyenlerin seçimi vardı 14 ve 28 Mayıs’ta.

Soyer'den Özlale yorumu: Kuvvetli bir aday değil! Soyer'den Özlale yorumu: Kuvvetli bir aday değil!