Son Mühür Tv’de Hasan Tahsin Kocabaş’ın Gündem Yorum programında gündem CHP kurultayında yaşananlardı. Özgür Özel’in zaferiyle sonuçlanan kurultayı değerlendiren Kocabaş ‘ben hala mevcut İzmir vekillerini içime sindiremiyorum. Özellikle liste başı olanlara. 14 Mayıs seçimlerinin eleştirisini Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel yaptı mı? Oklar hep Kemal Kılıçdaroğlu’nu gösterdi. Muvazaalı insanlara selam göndermek kafa karıştırmaktan başka bir şey midir? CHP benim için kutsaldır, tarihiyle kutsaldır’ hatırlatmasında bulundu.  Ben 2004’te MHP Büyükşehir adayıyken büyükşehirde kendime Balçova’da Mehmet Ali Çalkaya’ya verdim itirafında bulunan Hasan Tahsin Kocabaş şunları söyledi…

İmamoğlu CHP Genel Başkanı olur mu?

 Ekrem İmamoğlu ikinci defa aday olduğunda kaybettiğinde geleceği makam CHP Genel Başkanlığı mı? Kılıçdaroğlu değişti peki ya altı? Yüzde kaç değişim var? Şimdi diyorlar Kılıçdaroğlu 2.tura katılmasaydı diye, geçin bunları. Altılı masa benim için birbirinden ayrılan zigon sehpaydı hep. Ortada bir senaryo var. Eğer Kılıçdaroğlu kazansaydı Özgür Özel ve arkadaşları belki de yeni parti kuracaklardı. CHP’nin kimliği Deniz Baykal’dan sonra çok yara almaya başladı.

Değişimin kodları şu an okunmuyor…

Değişime ihtiyaç vardı ama şu anda değişimin kodları okunmuyor. Çok pis dedikodular dolaşıyor ortalıkta. Özgür Bey bunu engellesin önce. İzmir’de CHP’li belediye başkanları inanılmaz bir risk altında. İstanbul ruhu, Manisa ruhu İzmir’e tuz ruhu dökmez inşallah! Herkesin kafası fena halde karıştı. Ben de Kemalciyim ama Mustafa Kemalciyim.

CHP kurultayını Son Mühür ve Radyo Ege için yerinde izleyen ekibin içinde yer alan Son Mühür Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tunç Erciyas kurultaya dair izlenimlerini paylaştı.

İzmir’de yağmur alarmı: Büyükşehir Belediyesi bin 500 personel ile sahada İzmir’de yağmur alarmı: Büyükşehir Belediyesi bin 500 personel ile sahada

İşte Erciyas’ın açıklamalarından öne çıkan detaylar…

Kılıçdaroğlu’nu gergin gördüm…

Gece 02.00’de oylama başladı. Sayım akşama doğru anca biter gibi görünüyor. Çarşaf listede yaklaşık 500 aday var. Gerçekten 100.yıla yakışan kongre ortamı hazırlanmış. Özgür Özel’in taftarları biraz daha coşkuluydu. Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına inananlar çoğunluktaydı. Kılıçdaroğlu sahneye çıktığında herkes alkışladı. 2.tura kaldığında hakaretler başladı ki bu da kötü tarafıydı. Salon yetmemiş CHP’ye. İçerde olan kadar dışarıda olan insan da vardı. Basına ayrılan yer dar ve sahneye uzaktı. Herkes yer bulamadı. İnanılmaz bir kalabalık vardı. Benim yadırgadığım şey Kılıçdaroğlu’yla ilgili marşların çalınmasıydı. Sadece Kılıçdaroğlu empoze edilmeye çalışılıyordu delegelere.

En çok ‘sırtımda hançer vardı’ lafı konuşuldu…

Kılıçdaroğlu’ nun konuşması merhaba konuşmasından çok seçime yönelik bir konuşmaydı. En çok sırtımda hançerle dolaştım lafı etkiliydi. Bazı CHP’liler üzerine aldı. Özgür Özel buna cevabını verdi. Altılı Masa’dan kalkıp sonra oturan kişiler için söylenmiştir diye konuşuldu. Ekrem İmamoğlu tarafsızca divanı yönetti. Birlik beraberlik sloganıyla başlayan bir kurultay takip ettik. İzmir’de yaşanan kavgalar orada yaşanmadı. Özgür Özel’i herkes ayakta alkışladı. İlk defa Kılıçdaroğlu’nu gergin ve sinirli gördüm. Cevap hakkını kullanmak için sahneye çıktı.

Selahattin Demirtaş’a gönderilen selamlar…

Gece saat üçte İmamoğlu açıkladı Özgür Özel’in genel başkan olduğunu ama Ali Mahir Başarır’ın sahneye uçarak çıkması değişimi gösteriyordu. Kılıçdaroğlu’na imza verip de Özel tarafında olan kişiler vardı. Benim içime alamadığım şey de her iki liderin de Selahattin Demirtaş’a selam göndermesiydi.

Tunç Soyer’i yeniden aday gösterir mi?

Cemil Tugay, Halil Arda, Muhittin Selvitopu gibi değişim isteyen belediye başkanları vardı. Aynı şekilde Utku Gümrükçü için de bitti artık CHP deniyordu. Şimdi rüzgar bu tarafa geçince ne olur? Ben Özgür Özel’in belediye başkanları için başarılı mı, başarısız mı ona bakacağını zannediyorum. Tunç Soyer’i başarılı görüyorsa onu devam ettireceğini düşünüyorum. Büyükşehirlerde değişim olacağını tahmin etmiyorum açıkçası. Çünkü büyükşehirde tek dönem yeterli değildir, en az iki dönem yapması gerekir. Tüzük değişikliği doğru reçeteyi çıkartabilir…

13 yılda 12 seçim kaybetmiş bir isimdi Kılıçdaroğlu. 2 hafta sonra yapılacak tüzük değişikliği CHP’nin  tekrar doğru olarak reçetesinin yazılmasını sağlayabilir. PM çok önemli. Özgür Özel’in hedeflediği bir gölge kabine kurmak.