İYİ Parti eski ilçe başkanına silahlı saldırı olayında 1 kişi tutuklandı İYİ Parti eski ilçe başkanına silahlı saldırı olayında 1 kişi tutuklandı

Kamuoyunda yoğun yankı uyandıran, orman sevdası yüzünden orman yaktığını söyleyen Ali Öner (35) davasında karar çıktı.

Aw175903 03 1712139236 993

Bursa'nın Osmangazi ilçesi Gündoğdu Köyü'nde 2023 Temmuz ayında ormanlık alanda bir dizi yangın meydana geldi. Yükselen dumanları fark eden çevre sakinleri, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri, engebeli arazi koşullarına rağmen yangına müdahale etti. Yangınla mücadelede, Orman Bölge Müdürlüğü'nün arasözleri de aktif rol aldı. Çam ormanları ve koruluk alanlarda başlayan yangın, itfaiye ve orman ekiplerinin yoğun çabaları sonucunda kontrol altına alındı. Yangının şüpheli bir şekilde çıkması üzerine, 35 yaşındaki Ali Öner jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Ormanı kasıtlı olarak yakma' ve 'Genel güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye atma' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanan Ali Öner, savcılık sorgusunda ve mahkemede suçlamaları reddetti.

Aw175903 04 1712139241 281

İlk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ali Öner yeniden hakim karşısına çıktı. İlk duruşmadaki ifadelerini tekrar eden Öner, "Ben orman sevdalısıyım. Böyle bir şey asla yapmam. Ormanın yanında çöplük vardı. Çekyat, mobilya ve çeşitli eşyalar oraya atılıyordu. Ben çöplüğü yakmak istedim kötü bir amacım yoktu. Rüzgarın etkisiyle alevler yayılınca bir anda ormanda yangın başladı. Çok korktum panik yaptım. Olay yerinden uzaklaşıp 1 kilometre uzaklıktaki evime gittim. Teras katında çekyatıma uzandım. Bu sırada jandarma gelip beni yakaladı. Suçsuzum" dedi.

Mahkeme heyeti Öner'i, 'Kasten orman yakmak' ve 'Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak' suçlarından 8 yıl 4 ay hapis ve 16 bin lira cezaya çarptırdı.

Kaynak: Haber Merkezi