Tokat'ta yaşanan 5.6 şiddetindeki depremi dün işaret etmişlerdi: İşte, sismik aktiviteleri inceleyen SSGEOS'un o uyarısı Tokat'ta yaşanan 5.6 şiddetindeki depremi dün işaret etmişlerdi: İşte, sismik aktiviteleri inceleyen SSGEOS'un o uyarısı

DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alınmasının ardından gündüz başlayan protestolar devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'da 26, Hakkari Yüksekova'da 29, Hakkari merkezde 9, Siirt'te 4, Batman'da 5, Şırnak'ta 10 ve ve İzmir'de 6 olmak üzere toplam 89 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

"Türkiye'nin huzuru"

Yerlikaya, Van halkının seçtiği Abdullah Zeydan'a mazbata verilmemesinden sonra başlayan protestolardaki gözaltıları, "Güvenlik güçlerimiz ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor. Türkiye'nin huzuru" diyerek duyurdu.

Karara tepki gösteren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Zöhre Dalkıran, şunları söyledi:

“Bu karar henüz kesinleşmeden Van İl Seçim Kurulu tarafından işleme konulmuş ve Abdullah Zeydan'ın belediye başkanlığı engellenmiştir. Bu karar ile siyasal iktidarın temsil ettiği yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümü bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır. Seçmen iradesi gasp edilmiş, Anayasa'da ifadesini bulan hukuki belirlilik ve hukuki güvenlik ilkeleri ihlal edilmiştir.”

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Olayların iyice kötüye gittiği Siirt'te Valilik, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valiliğin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İlimize bağlı Pervari ilçe merkezi ve bağlı tüm köylerinde, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince; 3 Nisan 2024 tarihinde saat 01.00'den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Söz konusu yasağa vatandaşlarımızın uyması, kendi can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Merkezi