DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın seçilme haklarının Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine geri alınmasının ardından gündüz başlayan protestolar devam ediyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Van'da 26, Hakkari Yüksekova'da 29, Hakkari merkezde 9, Siirt'te 4, Batman'da 5 ve Şırnak'ta 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

"Türkiye'nin huzuru"

Yerlikaya, Van halkının seçtiği Abdullah Zeydan'a mazbata verilmemesinden sonra başlayan protestolardaki gözaltıları, "Güvenlik güçlerimiz ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor. Türkiye'nin huzuru" diyerek duyurdu.

"Seçmen iradesi gasp edilmiştir"

Karara tepki gösteren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı Zöhre Dalkıran, şunları söyledi:

Tokat 5.6 ile sallandı: Naci Görür'den açıklama geldi! Tokat 5.6 ile sallandı: Naci Görür'den açıklama geldi!

“Bu karar henüz kesinleşmeden Van İl Seçim Kurulu tarafından işleme konulmuş ve Abdullah Zeydan'ın belediye başkanlığı engellenmiştir. Bu karar ile siyasal iktidarın temsil ettiği yürütmenin yargı üzerindeki tahakkümü bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır. Seçmen iradesi gasp edilmiş, Anayasa'da ifadesini bulan hukuki belirlilik ve hukuki güvenlik ilkeleri ihlal edilmiştir.”

İzmir'de 6 kişi gözaltına alındı

Yapılan açıklamanın ardından yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. 6 kişinin gözaltına alındığı olaylarda bir polis memuru da eylemcilerin attığı taş sonucu başından yaralandı.

Kaynak: Haber Merkezi