İzmir siyasi tarihini kaleme alacak olanların ayrı bir sayfa açacağı kesin olan Abdül Batur’un 6.Dönem için taşıdığı umutlar başkentten gelen haberlerin ardından yerle bir oldu. 1994’de Burhan Özfatura’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde İZBETON Genel Müdürü olarak başlayan kariyerine 4 dönem Narlıdere ve 1 dönem Konak Belediye Başkanlığı ekleme başarısını gösteren tecrübeli siyasetçi Büyükşehir adaylığı yarışında gerilerde kaldığının netleşmeye başladığı süreçte Konak için bir dönem daha olabilir mi sorusunun öznesi olmuştu.

Kurultayda son anda doğru trene binmişti ama…

Tunç Soyer: "Buca metrosunu kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceğiz'' Tunç Soyer: "Buca metrosunu kimsenin cebinden 1 kuruş çıkmadan gerçekleştireceğiz''

CHP’de Ekrem İmamoğlu’nun ‘değişim’ sloganıyla başlattığı sürecin ilk anlarında Abdül Batur’un desteği Kemal Kılıçdaroğlu’ndan taraftaydı. Siyasetin genlerini çok iyi bilen usta siyasetçinin alttan gelen değişim isteğini görünce son anda Özgür Özel’e destek için harekete geçtiği biliniyordu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin kadar net bir tavır almasa da kurultay salonunda Özgür Özel’in destekçileri arasında Abdül Batur da vardı. Peki bu kadar usta bir siyasetçi nasıl oldu da denklem dışında kaldı?

Ednan Arslan ve Murat Bakan bastırdı ama…

Abdül Batur’un Büyükşehir için değil ama Konak için bir dönem daha devam etmesi yönünde İzmir Milletvekili Ednan Arslan ve Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan’ın baskısı sonuç vermedi. Batur isminin vize alamamasının ardından tıkanan süreci açan isim Büyükşehir yarışında aday olmadan aday olmayı başaran Alaattin Yüksel oldu. Tıpkı Abdül Batur gibi mimar olan Nilüfer Çınarlı Mutlu ismini MYK’nın önüne getiren Alaattin Yüksel amacına da ulaştı.

Nilüfer Çınarlı Mutlu'yu zor bir süreç bekliyor...

Nilüfer Çınarlı Mutlu, haziran 2019’dan Mart 2023’e kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan, İzmir İnovasyon ve Teknoloji Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen bir isim. 2019 yılında 5,5 milyon TL olan şirketin cirosunu Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığı dönemde 5 milyar 376 milyon TL’ye çıkarmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Abdül Batur’un başlattığı kentsel dönüşüm konusundaki çalışmaları Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun da mesleği gereği başarılı bir şekilde yürütmesi bekleniyor. Her dönem İzmir siyasetinin en aktif, en hareketli ilçeleri arasında yer alan Konak’ta siyasetin yerel dengeleri konusunda sıkıntı yaşaması ihtimal dahilinde olan Mutlu’nun sandıktan zaferle çıkması halinde,  ‘Konak’ın başkanları bir dönem başkanlık yapar’ geleneğini kırıp kıramayacağı sorusunun cevabını zaman verecek.

Kaynak: Haber Merkezi