İzmir önümüzdeki hfta başından itibaren üç gün boyunca modanın kalbinin attığı yer olmaya hazırlanıyor. İzmir Fashion Week’in organizatörlüğünü yapan Rönesans Ajans Başkanı Akif Örük merakla beklenen etkinlik hakkında bilgiler verdi. 

Depremin yarattığı acı nedeniyle İzmir Fashion Week’in ertelenmesinin gündeme geldiğini belirten Akif Örük, ‘normalde bunu erteleyecektik. Ancak bütün tasaımcıların kolleksiyonları hazırlanmıştı ve ortalık biraz daha sakinleştiği için bu organizasyonu hayata geçirmeye karar verdik’dedi. Bu yl dokuzuncu sezonu yapacaklarını hatırlatan Örük, İzmir’in ünlü tasarımcı ve firmalarının bu organizasyona destek olduğunu vurguladı. 

İşte Akif Örük’ün açıklamalarında öne çıkan detaylar..

İstanbul ve İzmir’den katılan 13 firmamız var. Hepsi özel tasarımlarıyla üç gün boyunca eserlerini sergileme imkanı bulacak. Bir de psikolog bir arkadaşımızla,Emre Turan’la work shop yapacağız. 20-21 ve 22 Mart’ta etkinliğimiz üç gün boyunca sürecek. 

BİZ DAVETİYE VERMİYORUZ 

 İzmir Hyaat Regency Otel’de gerçekleştirilecek. Bize sürekli davetiye soruyorlar, organizasyonu biz yapıyoruz ama davetiyeler tasarımcı ve firmalarda, biz davetiye vermiyoruz. 

Öğrenciler "Yaşasın Çiftçi, Yaşasın Tarım" projesi için kolları sıvadı Öğrenciler "Yaşasın Çiftçi, Yaşasın Tarım" projesi için kolları sıvadı

KURUMLAR DA DESTEK VERDİ 

Biz bu etkinliği yaparmek bize kurumlar da destek verdi. İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri gibi. Nasl yapacağımı bildikleri için bana inanıp güvendiler. Daha önce Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ da destek veriyordu ama bu sene onlar destek vermediler. Enteresan bir durum. İzmir’i geliştirmek lazım. İzmir’i büyütmek için elinizden geleni yapmak gerekir. Liyakat diyorum ya, aslında İzmir’de liyakata çok önem verilmiyor.  

İzmir Fashion Week için yurt dışından insanlar getirmeye çalışıyorum ama depremden dolayı insanlar gelmek istemiyor. İzmir’e hava ulaşımı anlamında zayıfız, bunlar da önemli bir etken. Ama biz her şeye rağmen 20-21 ve 22 Mart’ta her şey çok güzel olacak diyeceğiz.  

110 MODEL KATILACAK 

Totalde çok büyük bir kadro var, 110 model olacak. Türkiye’nin şu andaki tek fashion weekini yapıyoru. Bu ismi kullanan bir çok yer var ama ciddi anlamda bu işi yapan tek yer İzmir. Bir günlük fashion week olmaz. Biz toplamda 13 defile yapacağız, 3 gün süren, tasarımcıların ve firmaların birleştiği bir nokta olacak. İzmir Fashion Week ve İzmir Moda Tasarımcıları Derneği olarak tamamen yoktan var ediyoruz. Birleşip, onu hayata geçiriyoruz.  

YURT DIŞINDA TANITAMIYORUZ 

Gelinlikte İzmir olarak Türkiye’nin en büyük yeriyiz. Am bunu bile yurt dışında, fuarlarda iyi tanıtamıyoruz. Sadece Milano’da bir tramvayareklam vermekle olmuyor bu işler. İzmir’i her sektörde geliştirmemiz lazım.  

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ 

Sosyal sorumluluk projesi anlamında 13 tsarımcı ve firma orada tasarımlarını sergilerken stış olacak, orada avukatlar aracılığıyla KİTVAK’a bir katkı sağlamış olacağız.