Genellikle virüsler (örneğin norovirüs veya rotavirüs), bakteriler (örneğin salmonella veya E. coli) veya parazitler nedeniyle meydana gelir. Bununla birlikte, mide üşütmesi aynı zamanda kötü hijyen uygulamaları veya tehlikeli bakterilerle teması olan yiyeceklerin tüketilmesi sonucu da olabilir. Mide üşütmesi, mide ve bağırsaklardaki enfeksiyonun neden olduğu belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler arasında mide ağrısı, ishal, kusma, bulantı ve ateş bulunabilir. Genellikle mide üşütmesi "mide gribi" olarak adlandırılır, ancak bu durum gerçek grip (influenza) ile karıştırılmamalıdır, çünkü bu iki rahatsızlık farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Mide Üşütmesi nedenleri nelerdir?

Mide üşütmesi, yanlış beslenme alışkanlıkları, aşırı yağlı, baharatlı veya asitli yiyeceklerin tüketimi, aşırı yeme, alkol ve kafein gibi mideyi tahriş eden maddelerin kullanımı, aşırı stres ve kaygı, obezite, hamilelik ve mide asidi reflüsü gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Alper Hoca hem güldürdü, hem düşündürdü Alper Hoca hem güldürdü, hem düşündürdü

Mide gribi (üşütmesi) tedavisi için kullanılabilecek bazı yöntemler:

Sıvı Alımı: Mide üşütmesi sırasında vücut sıvı kaybına neden olabilir. Bu nedenle bol su içmek, sıvı elektrolit içecekleri tüketmek veya berrak sulu çorbalar içmek önemlidir.

İstirahat: Vücut dinlenmeye ihtiyaç duyar. Mide üşütmesi sırasında istirahat etmek semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Yemek İyileşmesi: Pirinç, muz, elma püresi ve ekmek gibi yiyecekler mideyi yatıştırabilir. Kafein ve baharatlardan uzak durulması önerilir.

Bitki Çayları: Mideyi rahatlatıcı bitki çayları içmek bulantınıza iyi gelebilir. Zencefil ve nane çayı mideyi sakinleştirebilir.

İlaçlar: Doktorunuz belirtilerinizin şiddetine ve sıvı kaybınıza göre belirtinizi hafifletmek, sıvı ve mineral kaybınızı yerine koymak ve hastalığınızı tedavi etmek için gerekli ilaçları önerebilir.

Kaynak: Haber Merkezi