Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programının konuğu CHP Kemalpaşa Önceki Dönem İlçe Başkanı Mehmet Ayçil oldu. Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Kurultayı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ayçil; “Cumhurbaşkanlığı seçimini Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi bizi derinden yaraladı. Bu kaybedilecek bir seçim değildi, yaşananlar bu sonucu getirdi ve delege vicdanının sesini dinledi” dedi. Ayçil; ‘Sırtımda hançerlerle seçime girdim’ sözü için ise; “O hançer Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmedi. Dışarıdan Geldi” açıklamasında bulundu. 

CHP Kemalpaşa Önceki Dönem İlçe Başkanı Mehmet Ayçil, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. Ben İzmir milletvekili listesini, bir ilçe başkanı olarak içime sindiremiyorum diyen Ayçil; “Buradan anlaşılıyor ki ön seçim olması şart. Önümüzde yerel seçimler var. Beklentimiz ön seçimle gidilmesi yönünde. Özgür Özel, ön seçim demezse onun da karşısında dururuz” dedi.


“Bu seçim kaybedilecek seçim değildi”

Ayçil; “Biz 2011’de Kemal Kılıçdaroğlu ile tanıştık. İlçe başkanları ile İzmir’de bir toplantı yaptı. Ancak bu toplantı bir kez oldu. Örgüt üyelerine, delegelere yeterince değer verilmedi. Son genel seçimde çok büyük ümidimiz vardı. Cumhurbaşkanlığını alacağız dedik, ama hüsrana uğradık. Tabandan tavana kadar herkeste umutsuzluk belirdi. Sonuç olarak partide umudun yeniden yeşermesi gerektiği ve değişim gerekliliği doğdu. Ama bunu kimse dillendirmeye cesaret edemedi. Taban değişim olması gerektiğini zaten dillendirmeye başlamıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimini Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybetmesi bizi derinden yaraladı. Bu kaybedilecek bir seçim değildi, ama kaybettik, nasıl oldu anlamadık. Bunun sorumlusu kimse gereği yapılmalı. Bu sızlanmanın sonucu bu yaşananları getirdi” dedi.


“Delege vicdanının sesini dinledi”

Değişim şart dediysem de bunu pek mümkün görmediler diyen Ayçil; “Delege kimseyi dinlemedi, vicdanının sesini dinledi. Kılıçdaroğlu temiz,saygın bir insandı ama olmadı. Taban benimseyip, bağrına basmadı” dedi. Kurultay salonunun çok kalabalık ve yoğun olduğundan da bahseden Ayçil; “İğne atsan yere düşmez. Sol taraf Özgür Özel’e, Sağ taraf Kemal Kılıçdaroğlu’na ayrılmış. Bu çok üzücü. Kim kazanırsa kazansın biz Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Birinin tarafı diye yer ayırmak bile ayıp. Ben 7 sefer kurultay delegeliği yaptım böyle bir şey görmedim” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu kadar sert bir konuşma yapacağını beklemiyordum diyen Ayçil; “Bu son seçimin veda konuşması yapar gibi bir konuşma yapmasını bekliyorduk. Genel Başkan olacağım iddiası hiç beklemiyorduk. Birden bire bu hırs nereden çıktı anlamadık. Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasından vurmak hiç hoş değil eğer böyle bir şey varsa. O hançer Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmedi. Dışarıdan geldi. Kemal Kılıçdaroğlu tabanın sesini duymadı. Ya genel başkana duyurulmadı ya da duymak istemedi. Seçim geçtikten sonra partinin üzerine ölü toprağı serpildi. Konuşamaz olduk. Umutsuzluk boyumuzu aştı. İnsanların düşüncelerini söyleme hakkı olmalı ve bunlar dinlenmeli” dedi.


Kemal Kılıçdaroğlu bundan sonra ne yapacak?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni bir hareketi başlatacağı iddialarına inanmadığını söyleyen Ayçil; “13 yıl bu partinin genel başkanlığını yapmış bir insan, bu partinin başarılı olması için her türlü çareye başvurmuş ama başarı bir türlü yakalanamamış. Ama bu saatten sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu partiye ihanet edeceğine asla ve asla inanmıyorum, ihtimal vermek bile istemiyorum” açıklamasında bulundu.

Melikgazi Belediyesi'nin öncülüğünde tarih ve kültür buluşuyor Melikgazi Belediyesi'nin öncülüğünde tarih ve kültür buluşuyor


“İzmir Milletvekili Listesi’ni içime sindiremiyorum”


Ön seçim ile ilgili net konuşan Ayçil; “Özgür özel önce bir parti meclisini kursun yerine otursun, ön seçimle başlasın alnından öperim. Ön seçim demezse onun da karşısında dururuz. Ben İzmir Milletvekili Listesi’ni bir İlçe Başkanı olarak içime sindiremiyorum. Buradan anlaşılıyor ki ön seçim olması şart. Önümüzde yerel seçimler var. Eğer ön seçimle bu seçime girersek başarı yüzde 90’ları bulur. Ama atamayla girersek bize yaramaz. Biz demokratik sol bir partiyiz. Kendi adayımızı çıkarmak istiyoruz. Kemalpaşa’da 6-7 aday var. Kemalpaşalı’ya sor örgüt kimi istiyorsa onu seç” dedi.