İmamoğlu'ndan Trabzon'da demokrasi uyarısı: "Demokrasiyi rayından çıkaranlar zulüm çektirir!" İmamoğlu'ndan Trabzon'da demokrasi uyarısı: "Demokrasiyi rayından çıkaranlar zulüm çektirir!"

Özlem Zengin kimdir?

Özlem Zengin kimdir?Özlem Zengin, AK Parti Grup Başkanvekili olarak görev yapan bir siyasetçidir. 1969 yılında doğmuş olup aslen Tokat'lıdır. Hukuk eğitimini 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamlamıştır. Mezuniyetinin ardından Amerika'da bir süre yaşamış ve Türkiye'ye dönerek bir yıl boyunca öğretmenlik yapmıştır.

Kariyerine ilk nasıl başladı?
Kariyerine medya alanında başlayan Zengin, 1998-2001 yılları arasında Kanal 7'de "Hayatın İçinden" adlı televizyon programını hazırlayıp sunmuştur. Aynı dönemde serbest avukatlık yapmaya başlamıştır ve bu mesleği halen sürdürmektedir.

Siyaset hayatına nasıl atıldı?

Siyasi kariyerine 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ile adım atan Zengin, daha sonra İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş ve Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ayrıca üç dönem boyunca il yönetim kurulu üyeliği yapmıştır.

Akademik çalışmaları 

Akademik çalışmaları 
Akademik çalışmaları da olan Zengin, 2011 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 'Yüksek Yargı Kararları Işığında Din ve Laiklik Algısındaki Sosyolojik Değişim' konulu tez çalışması ile yüksek lisans derecesi almıştır. Kadın, aile ve çocuk konularında sivil toplum alanında çalışmalar yapmış ve İstanbul Kadın ve Aile Araştırma Merkezi'nin kurucuları arasında yer almıştır.

Medya ve Sivil toplum çalışmaları
Sivil toplum kuruluşları içerisinde aktif olan Zengin, Beyaz El Dayanışma Derneği'nin kurucu üyesidir ve aynı zamanda Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) kurucu üyesidir. Medya alanında da faaliyet gösteren Zengin, Ülke TV'de Türkiye ve dünya gündemini kadınların bakış açısından değerlendiren "İnce Fikir" programını hazırlayıp sunmaktadır.

Siyasi faaliyetleri

Siyasi faaliyetleri
Zengin, siyasi kariyerinde de önemli görevler üstlenmiştir. 25. Dönemde İstanbul, 27. Dönemde ise Tokat Milletvekili olarak seçilmiş ve 2016-2018 yılları arasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapmıştır. 27. Dönemde Grup Başkan Vekili olarak görev yapan Zengin, 2021-2022 yılları arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Son olarak 14 Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti'den 28. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ