İlçe Seçim Kurulu, MHP'nin itirazlarını reddederken, AK Parti'nin belirttiği 125 sandıkta geçersiz sayılan oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Bu doğrultuda, 125 sandıktaki geçersiz oyların sayım işlemi tekrarlanacak.

Kütahya'daki 31 Mart yerel seçimlerinde CHP adayı Eyüp Kahveci %29,25 oranında 40,712 oy alarak birinci sırayı, MHP adayı Alim Işık %29,25 oranında 40,110 oy alarak ikinci sırayı, ve AK Parti'nin adayı Kamil Saraçoğlu %27,71 oranında 37,992 oy alarak üçüncü sırayı elde etmişti.

Ne olmuştu ?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanlığı, Kütahya’da oyların yeniden sayımı için, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na başvurmuştu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Alim Işık şu açıklamalarda bulunmuştu: 

’Seçiminin iptali ve oyların yeniden sayımı’ için İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu itirazı değerlendirerek en geç perşembe günü karar vermesi bekleniyor. MHP’nin adayı ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, "Birçok gerekçe ve usulsüzlük nedeniyle öncelikle seçimin iptal edilmesini istiyoruz. Gerekli bilgi ve belgeleri İlçe Seçim Kurulu’na sunduk. Süreci takip ediyoruz. 

Ardından pek tabi ki oylar sayıldı. Sonrasında İlçe Seçim Kurulu’na oylar aktarıldı. Daha sonra da sandık kurullarından gelen bilgiler İlçe Seçim Kurulunda birleştirilmiş tutanak halinde partilerimize ve parti temsilcilerimize tebliğ edildi. Gerek seçimler öncesi hazırlık döneminde gerekse oy kullanma sırasında ve ardından sayımlar sırasında ortaya çıkan mevzuata aykırı usulsüzlük ve yanlış değerlendirilebilecek hatalı sonuçlarla ilgili bugün Kütahya Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığımıza itiraz dilekçemizi verdik. İtirazlarımıza konu birçok belgeli, tam kanunsuzluk olarak mevzuatta geçen halleri içeren, dolayısıyla seçimlerin öncelikle iptalini, ardından da olmuyorsa tüm sandıkların tekrar sayılmasını gerektiren bulgularımız var.

Whatsapp Gorsel 2024 04 02 Saat 175526 2216684D 1712070404

Denetimli serbestliği bulunanlara oy kullandırıldı

549 sandığın yaklaşık 3’te 2’sinde delilli tespit edilen eksiklerin bazılarını bilgilendirme adına kamuoyuyla paylaşıyorum. Tabi ki seçimlerin her şeyden önce sonuçları itibariyle de adil olarak kimsenin kafasında soru işareti kalmaması gerekir. Tüm bunların aydınlatılması yapılacak itirazlar doğrultusunda ilgili kurulların sandıkları sayıp son şeklini kamuoyunun açıklaması ile olacaktır.

Fazla basma, yırtık olan, birden fazla işaretlenen, boş ve çift oy, çift mühür, boş pusula, çoklu oy, fazla mühür, yanlış oy, çift tercih, çok damga basma gibi nedenlerle geçersiz sayılan tüm geçersiz oyların ve oyların tamamının kontrol edilerek tekrar sayılıp değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çok önemli bir diğer husus, seçmen olamayacağı açıkça hüküm altına alınan kısıtlı bulunan kişilerin oy kullandığı tespit edilmiştir. Seçmen olamayacağı açıkça hüküm altında olan bu kişilerin kamu hizmetlerinden yasaklı bulunan, TCK 53. Madde kapsamındaki denetimli serbestlikten yararlanan hükümlü kişilere oy kullandırıldığı anlaşılmıştır.

Img 20240402 Wa0040 1712067096

Hizbullah'ın füzelerine Demir Kubbe engeli! Bakın nasıl çalışıyor... Hizbullah'ın füzelerine Demir Kubbe engeli! Bakın nasıl çalışıyor...

Kaynak: HABER MERKEZİ