Samsun'un Kavak ilçesi Köseli Mahallesi'nde kurulması planlanan taş ocağına karşı yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının mücadelesi devam ediyor. İçme suyu kaynaklarının bulunduğu ormanlık alanda "ÇED raporu" alınmadan kurulması planlanan taş ocağına karşı çıkan Kavaklılar ve STK temsilcileri, seslerini duyurmak için Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çuğu: "Taş Ocağı Su Kaynaklarına ve Orman Dokusuna Zarar Verecek"

Ziyaret sırasında konuşan Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çuğu, taş ocağı ve tesisin kurulması durumunda bölgenin zengin orman dokusu ve 7 mahallenin su ihtiyacının karşılandığı su kaynaklarının zarar göreceğini belirtti. Çuğu, "Ağaç kesimine başlanılan bölge, içme ve sulama su kaynaklarının üzerinde bulunuyor. Orman kesimine izin verilmesi ve sonrasında taş ocağı ve tesisin çalışmaya başlaması durumunda su kaynakları, tarım arazileri ve yaşam alanları zarar görecek. Ülkemizde deprem gerçeği varken, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerine taş ocağı kurulmak istenmesi akıl ve bilim dışıdır" dedi.

Mehmet Çuğu: "Taş Ocağı Çevreye ve İnsan Yaşamına Daha Fazla Zarar Verecek"

Yöre halkının hukuki mücadelesi sürerken bölgede ağaç kesimine başlandığını iddia eden Çuğu,

Vinç Operatörü Maaşları 2024: Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? Vinç Operatörü Maaşları 2024: Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

"Köseli Mahallesi sınırlarında faaliyet gösteren çimento fabrikası, açılması planlanan taş ocağına çok yakın. Çevreye zarar veren çimento fabrikasına taş ocağı eklenirse, bölgedeki sulak alanlar, yer altı suları, tarım, orman ve hayvancılık faaliyetleri ve insan yaşamı daha da olumsuz etkilenecek. Köseli, Karapınar, Bekdemir, Germiyan ve Şeyhli Mahalleleri halkı başta olmak üzere tüm Kavak halkının sağlıklı bir çevrede huzur içinde yaşama hakkına saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Orman kesimi ve şantiye kurma çalışmalarının acilen durdurulmasını ve verilen izinlerin iptal edilmesini istiyoruz"

ifadelerini kullandı.

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyarete katılan CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, konuyu bildiğini ve AK Parti Samsun Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ile görüştüklerini belirtti.

Kaynak: İHA