Kenya'nın başkenti Nairobi'de binlerce kadın ve sivil toplum örgütleri ülkede son aylarda artan kadın cinayetlerini protesto etmek için ülke çapında gösteriler düzenledi. Eylemde, "Kadınları Öldürmeyi Bırakın" ve "Kadın Cinayetlerini Durdurun" yazılı pankartlar taşındı.

"CİNAYETLERE KARŞI BİRLEŞMELİYİZ"

Pakistan'da şiddetli yağışlar 37 can aldı, yüzlerce ev çöktü! Pakistan'da şiddetli yağışlar 37 can aldı, yüzlerce ev çöktü!

Buradaki kalabalığa seslenen Nairobi Kadın Temsilcisi Esther Passaris, Devlet Başkanı William Ruto'ya, sessizliğini bozarak harekete geçmesi çağrısı yaptı. Passaris, "Tüm ülkenin kadın cinayetlerine karşı birleşmesine ihtiyacımız var, bu konuda başkanın da desteğine ihtiyacımız var. Kadınlarımız ve kızlarımız öldürülüyor" dedi.

VAKALAR KAYITLARA GEÇMİYOR

Yürüyüşe katılan medya ve araştırma firması Odipo Dev'den veri muhabiri Patricia Andago'ya göre, medya kuruluşları bu yılın başından beri en az 14 kadının öldürüldüğünü bildirdi. Odipo Dev şirketine göre, Ocak 2016'dan Aralık 2023'e kadar en az 500 kadının kadın öldürüldü. Andago, daha birçok vakanın ise kayıtlara geçmediğini söyledi. Kisumu, Mombasa, Nakuru, Eldoret, Nyeri, Kisii ve Kilifi kentlerinde de kadına şiddete karşı gösteriler yapıldı. 

Kaynak: Haber Merkezi