Türkiye'nin hemen her şehrinde olduğu gibi Gümüşhane'nin de kendine has yöresel lezzetleri bulunur. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Gümüşhane, kendini diğer şehirlerden ayrılır. Gümüşhane'nin meşhur yöresel yemekleri; gendime pilavı, evelik dolması, kartol yahnisi, fıtfıt haşılı, pancar kavurması, siron, fırın erişte, fasulye bulgurlusu, Asude kuymağı, ayvalı et yemeği, mantı çorbası, un herlesi çorbası, erişte tatlısı, muska tatlısı, kara helva, fışkıl tatlısı, fındıklı un helvası.

Bugün sizlere Gümüşhane mutfağının özel lezzetlerinden Katıklı Çorbanın yapılışını anlatacağız. 

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti keşkek hangi yöreye ait? Keşkek nasıl yapılır? Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti keşkek hangi yöreye ait? Keşkek nasıl yapılır?


KATIKLI ÇORBA MALZEMELER


 1 su bardağı kuru fasulye
 1 su bardağı buğday
 1 su bardağı mısır
 Bir büyük kase dolusu yoğurt
 Tuz
 Nane

KATIKLI ÇORBA YAPILIŞI: 

Geceden beklettiğiniz kuru fasulye, mısır yarması ve buğdayı düdüklü tencereye alın. Piştiğine emin olduğunuz zaman altını kapatıp bekletin. Başka bir tencerede bir dolu kase yoğurdu ayran yapıp tuzunu katın. Sonra pişirdiğiniz bakliyatları süzüp ayranın içine ilave edin. Naneyle süsleyip servis edebilirsiniz.

PÜF NOKTASI: Kuru fasulye, nohut gibi akşamdan ıslatmalık bakliyatlarınızın bekletme suyuna bir çay kaşığı karbonat eklerseniz daha çabuk pişer ama bu sefer düdüklüdeki pişme süresine çok daha dikkat etmeniz gerekir. 10 dakikada pişiyorsa siz 5 dakika sonra altını kapatın yoksa fena halde parçalanabilir.

Editör: Murat BAŞARAN