Dünya Geneli Kanser Görünümü:
Her yıl yaklaşık 20 milyon kişi kansere yakalanıyor. Bu hastalardan 10 milyonu hayatını kaybediyor. 10 milyon kişi ise kanseri yenmeyi başarıyor. 53 milyon kişi kanserden kurtularak yaşıyor.

Türkiye'de Kanser Görünümü:
2022'de 240 bin kişiye kanser teşhisi kondu. 130 bin kişi kanserden hayatını kaybetti. Son 5 yılda 700 bin kişiye kanser teşhisi kondu.

Geleceğe Dair Endişe Verici Tahminler:
DSÖ'ye göre, 2045'te 32 milyon kişi kansere yakalanacak. Kanserden ölüm vakaları 17 milyona ulaşacak. Türkiye'de kanser vakaları 420 bine, ölümler ise 256 bine yükselecek.

Hacamat nedir? Hacamatın faydaları nelerdir? Hacamat ne zaman ve nasıl yapılır? Hacamat nedir? Hacamatın faydaları nelerdir? Hacamat ne zaman ve nasıl yapılır?

En Sık Görülen Kanser Türleri:
Yetişkinlerde: Akciğer, meme, kalın bağırsak. Çocuklarda: Lösemiler, beyin tümörleri, lenfomalar

Çocuklarda Kanser:
Dünyada 200 bin çocuğa kanser teşhisi konuyor. 200 bin çocuğun ise teşhis konamadığı tahmin ediliyor. Türkiye'de 0-14 yaş grubunda 3 bin 500 çocuk kansere yakalanıyor.

Prof. Dr. Kutluk'un Mesajı:
Kanserden kayıplar devam etse de her geçen yıl tedavi başarısı artıyor. Erken teşhis ve doğru tedavi ile kanseri yenmek mümkün. Kanser taramalarına katılın ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin.

Kaynak: HABER MERKEZİ