Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim müdürlüğünün banka promosyon görüşmeleri devam ediyor. İkinci ihalede önerilen ücret miktarı 11.000 lirada kaldı. Eğitimiş Kemalpaşa Temsilciliği Başkanı Salih Topuk; ‘’İzmir'de bildiğim kadarıyla 7 ilçe Milli Eğitim müdürlüğü, şu anda bankalar ile promosyon ihaleleri yapıyorlar. Bu ihalelerde öğretmenlere teklif edilen en yüksek ücret 18.700 lira ile Gaziemir ilçesinde olmuştur. Oysa 2.500 lira maaşı olan bir emekliye ağustos, eylül, ekim aylarında yapılan promosyon anlaşmaları ile 7500 ile 10.000 lira arasında promosyon ücreti ödenmiştir’ hatırlatmasında bulundu. 

YÜZDE 30 ARTIŞ OLDUĞU HALDE 

Ocak ayından itibaren öğretmen maaşlarında ve ek ders ücretlerinde yaklaşık %30 artış olduğu, uzman öğretmen ve başöğretmenlik tazminatlarının ödenmeye başladığı bu dönemde, ülkedeki iki yıldır devam eden enflasyon oranını da göz önüne aldığımızda, önerilen promosyon ücretleri adeta "şaka gibi" dedirtecek miktarlara düşmüştür’ vurgusu yapan Salih Topuk şunları söyledi... 

BANKALAR BİZE MAHKUMSUNUZ DER GİBİ 

 Bankalar öğretmenlere "bize mahkumsunuz, biz ne verirsek kabul edeceksiniz". der gibi davranmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel müdürlüğü, bünyesinde çalışan tüm personeli için bankalarla promosyon görüşmelerine oturmuş ve ülke genelinde polislerimiz 27.000, sağlık çalışanlarımız 29.000 lira promosyon ücreti almışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı ise ilçe ilçe yapılmaya çalışılan promosyon görüşmelerindeki bu hakkaniyetsiz duruma adeta gözlerini ve kulaklarını tıkamış, görmezden ve duymazdan gelmektedir. Adeta Bakanlık personeline "ne haliniz varsa görün" demektedir.  

Bu sınıfa ayakkabı ile girilmesi yasak Bu sınıfa ayakkabı ile girilmesi yasak

EĞİTİMİŞ OLARAK ÖNERİMİZ 

Eğitim İş sendikası adına bizim önerimiz; ülke genelinde en çok çalışan personele sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı'nın, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından bugüne kadar yapılan tüm promosyon ihalelerini iptal ederek, bakanlık adına tek bir ihale ile bu sorunu çözmesidir. Bu soruna bakanlık kulaklarını tıkamaya devam edecekse eğer, şu anda İzmir ilinde promosyon görüşmeleri olan ilçelerin, İl Milli Eğitim müdürlüğü tarafından birleştirilerek tek ihale ile promosyon görüşmelerini sonuca ulaştırmalıdır.  

TEZ ÇÖZÜME KAVUŞMALI 

Bu sorunu bugün yetkili olan, ama etkisi olmayan; sadece hükümetin yaptıklarına alkış tutan sendika neden gündeme taşımıyor? Biliyoruz, o sendika yöneticilerinin promosyon ücretine ihtiyacı yok. Ama bugün yüzbinlerce öğretmenin bu ücrete ihtiyacı var. Bu konu sürüncemede bırakılmadan tezelden çözüme kavuşturulmalıdır.