CHP gibi iddialı bir partide her yerel seçim öncesi aday belirleme noktasında sıkıntılar yaşanması normal kabul edilir. Ancak bu kez İzmir’in dinamiklerini sorgulayan, İzmir örgütünü tamamen sürecin dışında bırakan ve İzmir’den çok İzmir dışı aktörlerin başrolünde olduğu bir liste oluşması nasıl karşılanacak soru işareti olarak ortada duruyor.

Özgür Özel’in özel ilgisi…

İstanbul’u Ekrem İmamoğlu’na, Ankara’yı Etimesgut dışında Mansur Yavaş’a teslim eden Özgür Özel konu İzmir olduğunda Tunç Soyer ismine kapıyı tamamen kapattı. Kurultay öncesi açılan hesabın kurultay sonrası kapatılması yönünde 31 Mart seçimleri belli ki istenen zemini yaratmıştı. Tıpkı Tunç Soyer gibi kurultay öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu'na açık destek veren İl Başkanı Şenol Aslanoğlu da aday belirleme noktasında etkisiz eleman pozisyonuna sokuldu.

Değişim dediler, toptan değiştirdiler…

Cemil Tugay’ın dışında Selçuk’ta Filiz Ceritoğlu Sengel, Seferihisar’da İsmail Yetişkin ve Dikili’de Adil Kırgöz hariç 31 koltuğun 27’si yeni sahibini bekliyor. En genci 32, en yaşlısı 64 yaşında olan, 9’u kadın ve 11’i 40 yaşın altında olan kağıt üzerinde genç ve dinamik bir kadro PM’den çıkmayı başardı. Peki hangi aday, parti içinde hangi ekip sayesinde kazandı? İşte kulislerde konuşulan ayrıntılar…

Bornova’da Gökan Zeybek

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Bornova’da Ömer Eşki ismini listeye yazdıran kişi olarak dikkati çekiyor. Zeybek’le Eşki arasında akrabalık ilişkisi olduğu iddiaları da konuşuluyor.

Saruhanlı’da CHP'li Zeki Bilgin’in ‘Saadet’ine izin yok! Saruhanlı’da CHP'li Zeki Bilgin’in ‘Saadet’ine izin yok!

Güzelbahçe ve Çiğli’de Veli Ağbaba

Adaylık süresince ismi sık sık dillendirilen Veli Ağbaba Özgür Özel’le olan yakınlığı sayesinde hakkındaki iddiaları boşa çıkartmayacak bir performans sergilemişe benziyor. Çiğli’de protestolara neden olan Çiğli adayı Uygar Yıldırım’ın Malatyalılar Derneği Başkanı olması iddiaları güçlendiriyor. Veli Ağbaba’nın aday atamasında etkili olduğu diğer ilçe olarak Güzelbahçe işaret ediliyor. Sürecin çok öncesinde Güzelbahçe’den gelen heyete ‘iki Mustafa’dan biri başkan diğeri başkan yardımcısı olacak’ dediği belirtilen Veli Ağbaba’nın dediklerinden ilki oldu ve Başkan Yardımcısı Mustafa Günay aday olarak PM’den çıktı. Mevcut Başkan Mustafa İnce meclis listesine 1.sıradan yazılır mı henüz cevabı olmayan bir soru. Öte yandan hem Çiğli örgütünde hem de Güzelbahçe’de adayların netleşmesinin ardından örgüt içinde kazanının kaynadığı öğrenildi.

Gaziemir'de Selin Sayek Böke

Gaziemir’de mevcut başkan Halil Arda 2019 seçiminde Özgür Özel’in özel kefil olduğu bir isim’ olarak dikkati çekmişti. Ancak bu seferki süreçte Özgür Özel’in Halil Arda’ya hitaben ‘benim kefilliğim bir defaya mahsustu, bir daha olmam’ dediği konuşuluyordu ve beklendiği gibi de oldu. Halil Arda yerine tercih edilen isim olan Ünal Işık’ın Parti Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin kontenjanından atandığı konuşuluyor.

Kemalpaşa’da Deniz Yücel, Murat Bakan ve Veli Ağbaba gölgesi…

Kemalpaşa’da mevcut başkan Rıdvan Karakayalı’nın yardımcısıyken ayrılıp adaylık yarışına giren Mehmet Türkmen büyük çekişmenin yaşandığı süreçte ipi önde göğüslemeyi başardı. Türkmen’in atanmasında Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan ve İzmir’in en etkili siyasetçisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Veli Ağbaba’nın etkisi olduğu konuşuluyor. Hakkında soruşturma ve davaların devam ettiği iddia edilen Mehmet Türkmen’in atanmasının parti örgütünde rahatsızlık yarattığı da dikkat çekici bir gelişme olarak ortada duruyor.

Dikili’de Murat Bakan, Buca ve Selçuk’ta Deniz Yücel…

Dikili’de koltuğunu korumayı başaran Adil Kırgöz’ün ikinci dönem için kolları sıvamasında en etkili ismin Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan olduğu konuşuluyor. Selçuk ve Buca’da ise atanan isimlerin arkasındaki isim olarak Parti Sözcüsü Deniz Yücel gösteriliyor. Filiz Ceritoğlu Sengel’in Büyükşehir adaylığı konusunda yaşadığı hüsrana rağmen önünde bir dönem daha Selçuk Belediye Başkanlığı yapma fırsatı doğmuş durumda. Sonucu en çok merak edilen ilçelerin başında gelen Buca’da Görkem Duman ismi Deniz yücel’e yabancı değil. Yücel’in il başkanı olduğu dönemde Görkem Duman il başkan yardımcısı olarak aynı ekibin bir parçasıydı. Erhan Kılıç’ın isminin üzerinin çizilmesi ise Tuncay Özkan’a olan yakınlığıyla ilgili.

Tuncay Özkan’a yakın kim varsa üstü çizildi…

2019’da listeler açıklandığında en güçlü siyasi figür Tuncay Özkan’dı. Ekibi olarak gösterilen isimlerden üçü, Utku Gümrükçü Çiğl’de, Ekrem oran Çeşme’de ve Erhan Kılıç Buca’da aday olmayı başarmıştı. Özgür Özel’in genel başkanlığı döneminde ise Tuncay Özkan’a yakın olan kim varsa üstü net bir şekilde çizildi. Bu hamlenin arkasında Özgür Özel olduğu konuşuluyor. Sürecin en şansız ismi ise Menemen’de Ömer Güney oldu. MYK’dan çıkmayı başaran Ömer Güney’in adı PM’de değiştirildi. Ömer Güney’in adaylığını engelleyen girişimin nedeni olarak da Güney’in Tuncay Özkan ekibine yakın bir isim olması gösteriliyor.

Çeşme'de Ankara Milletvekili Umut Akdoğan

Çeşme’de başkanlık yarışında birçoklarına göre sürpriz bir şekilde ipi önde göğüsleyen Lal Denizli’nin atanmasında Ankara Milletvekili Umut Akdoğan’ın etkili olduğu konuşuluyor. Henüz 32 yaşında Çeşme’yi yönetmeye talip genç siyasetçinin atanması için İstanbul sermayesinin de Genel Merkez’de lobi çalışması yürüttüğüne dair iddialar da gündemde.

Balçova Kemal Kılıçdaroğlu kontenjanı…

PM’den çıkan İzmir listesinin en dikkat çekici isimlerinden biri de Balçova’da Onur Yiğit. 40 yaşındaki genç siyasetçinin babası Ali Yiğit de CHP’nin eski vekillerinden biri. CHP’nin önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir süre önce Ali Yiğit’in evinde misafir kaldığı ve Uğur Yiğit için de Özgür Özel’den özel ricada bulunduğu dile getiriliyor.

Karabağlar'da Murat Karayalçın…

Adı Bornova’yla anılan, başvurusunu Bornova’ya yapan Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi eski Başkanı Helil İnan Kınay, Bornova’nın farklı dengeler tarafından doldurulmasının ardından kendini bir anda Karabağlar’da buldu. Helil İnan Kınay’ın Murat Karayalçın kontenjanından atandığı konuşuluyor.

Kaynak: Haber Merkezi