İzmir'de Gezi davası: Mimarı FETÖ hükümlüsü polisler olan dosyada 9 yıl sonra ceza istendi
Gözaltına alınanların Kantar Karakolu'nda ters kelepçeli ve yüz üstü olarak yere yatırıldığı, darp edildiği ve kafalarına basıldığını gösteren kamera görüntüleri ortaya çıkmıştı.

İzmir'de Gezi direnişinin birinci yıl dönümünde düzenlenen eylem nedeniyle yargılanan 64 kişi hakkında mütalaasını sunan savcı, ceza istedi.

Gezi eylemlerinin birinci yıldönümünde, 31 Mayıs 2014 günü Alsancak'ta düzenlenen anma yürüyüşüne polis müdahale etmiş, 64 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar hakkında "Mala zarar verme", “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet" suçlamalarıyla dava açılmıştı.

Schengen krizi sürüyor: Tur şirketleri ‘vizesiz turları’ önermeye başladı Schengen krizi sürüyor: Tur şirketleri ‘vizesiz turları’ önermeye başladı

Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, İzmir 14'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada aradan geçen 9 yılın ardından savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi.

Sanıkların İzmir'de faaliyet gösteren "sendikalar", "yasadışı sol örgütler" ve "halk forumları" organizesinde hareket ettiğini ileri süren savcı, sanıkların büyük kısmının “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet" suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Davaya dayanak yapılan polis fezlekesinde, sonradan FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklananların isimleri yer almıştı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan 54 sayfalık fezlekede imzası bulunan ve olay günü kitleye müdahale eden Güvenlik Şube Müdürü Yusuf Uysal, Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ömer Gökdeniz, Çevik Kuvvet Şube Müdür Yardımcısı İbrahim Özdemir, "FETÖ/PDY üyesi" oldukları iddiasıyla tutuklanmıştı. Uysal, 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karakolda işkence iddiasına ceza yok!
İzmir’de Gezi direnişinin birinci yıl dönümü dolayısıyla yapılan eylem Kantar Karakolu’ndaki işkence görüntüleriyle de gündem olmuştu.

Gözaltına alınanlardan bir kısmının götürüldüğü Kantar Karakolu'nda gözaltına alınanların ters kelepçeli ve yüz üstü olarak yere yatırıldığı, darp edildiği ve kafalarına basıldığını gösteren kamera görüntüleri ortaya çıkmıştı. Görüntülerde, gözaltı ve darp işlemi bittiğinde polislerden birinin kova ve paspas ile yerlerdeki kanları temizlediği görülüyordu.

Bu görüntülere rağmen sadece bir polis hakkında soruşturma başlatıldı.