İYİ Parti Antalya Milletvekili ve aynı zamanda avukat olan Uğur Poyraz, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Van Büyükşehir Belediyesi'ni %55,51 oy oranıyla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan'ın seçilme hakkının geri alınarak başkanlık mazbatasının seçimlerde %27,15 oy alan AK Parti'li aday Abdulahat Arvas'a verilmesi kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçmen iradesine saygı göstermenin demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin temel gereksinimi olduğunu vurgulayan Poyraz, Van Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde hukuki hataların yapıldığını, bir adayın mahkumiyetine bağlı olarak mahkeme tarafından 'yasaklanmış haklarının geri verilmesi için öngörülen yasal sürenin ihmal edildiğini' ifade etti.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, şu ifadeleri kullandı:

Adıgüzel'in eşinin Çekmeköy'e atanmasını İmamoğlu engellemiş Adıgüzel'in eşinin Çekmeköy'e atanmasını İmamoğlu engellemiş

942706 1086987109

Verilen karar tartışmasız olarak yanlıştır

“Verilen karar tartışmasız olarak yanlıştır. Cumhuriyet Savcısının yaptığı ‘yazılı emir’ başvurusu da hukuk tekniği açısından hem usulen hem de içerik olarak doğrudur. Hakimlerden oluşan YSK ve bağlı seçim kurullarının sorumluluğu, adaylarla ilgili hukuki durumu incelemek ve buna göre adayın başvurusuna ilişkin karar vermekken anlaşılan o ki bu olayda görevlerini layığınca yapmamışlardır.

Sonucu itibari ile Van ilimizin seçmenlerinin iradesinin hiçe sayılma sonucu Mahkeme ve Seçim Kurulunun görevi ihmalleri, sorumluluklarını yerine getirmemeleri yüzündendir.

Seçmenin iradesini görmezden gelip...

Mevcut iktidar ve kadrolarının uzmanlaştığı alan ihaleler olduğu için; seçimlerde ortaya çıkan bu soruna da ihalelerdeki uygulamalardan çözüm arıyorlar. Seçmenin iradesini görmezden gelip en iyi ikinci teklif sahibine ihaleyi verir gibi ikinci en çok oy alan adaya mazbata vermek seçmen iradesinin gasbıdır. 

Seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir

Hukuki görüşümüz, Yargı organının yaptığı hatalar, seçmen iradesini ortadan kaldırmak için araçsallaştırılamaz. Bu yüzden Van’da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi gerekmektedir. Partiler seçime girme yeterliliği olan adayları ile yeniden yarışmalıdır. Ortaya çıkan sonucu da demokrasinin bir gereği olarak herkes kabul etmelidir."

Kaynak: HABER MERKEZİ