2008’de kaleme aldığı İzmir şiiriyle kent kültürünün kilometre taşlarından birine imza atan şair, yazar, yönetmen Haluk Işık Son Mühür Tv’de Sıcak Bakış programında 9 Eylül kutlamalarını değerlendirdi.

İşte Haluk Işık’ın açıklamalarından öne çıkan detaylar…

Coğrafya kaderdir lafını pek sevmem ama böylesine birikimin üzerinde yükselen bir kenttir İzmir. Hasan Tahsin yeter, Adnan Saygun yeter. İzmir’in başkalığı genetik yapısında vardır. 2023’ün konforlu ortamından o dönemleri şöyle olsaydı, böyle olsaydı diye tartışmak olmaz. Söylediklerim bilimle çelişirse siz bilimi tercih eden bir ismi Gazi Atatürk’ü tartışamazsınız. 9 Eylül yalnızca bir savaş değildir. 9 Eylül hamasetle, düşmanlıkları kaşıyarak kutlanamaz. 9 Eylül İzmir’in geleceği düşünülmeden kutlanamaz.

Yobaz kesimin son saldırılarını gördük…

En son kızlarımızın başarısı, yobaz kesimlerin neler söylediğini gördük. İzmir’de ilk kadın Müslüman Bedia Muvahhit’in Atatürk’ün isteğiyle sahneye çıktığını unutmamak lazım. Dünyanın ilk yazılı edebiyatı olan Homeros’a sahip çıkacağız. Yumurtayı beğenmeyen civcivler çıktı, ya yine mi 9 Eylül kutlamaları diyen. Dünya her gün kurulmuyor, dünya dün üzerine kuruluyor.

Yunanistan’a ben niye düşman olayım? Bizi düşman kılmaya çalışanlar utansın. 9 Eylül benim atalarımın yarattığı bir destandır ama Yunanistan’da da savaşa hayır dediği için kurşuna dizilenleri anıyorum. Kurtuluş savaşı haçlılara karşı verilen bir savaştır. 9 Eylül bir bayramdır. Ülkemizi onurlandırmak için 9 Eylüller vesiledir.

İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan göçmenlerle ilgili açıklama İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan göçmenlerle ilgili açıklama