İzmir'in deneyimli kalemi Hasan Tahsin Kocabaş Son Mühür Tv^de Gündem Yorum programında kentin ve kentlinin gerçek gündemine ışık tutmaya devam ediyor. 

İşte Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamalarından öne çıkan detaylar...

Okul açılışında ilk kez müfredat konusunda bilgi sahibi olmadık.

9 Eylül’ü kutladık mı? Kutlamadık. Güzelyalı, Karşıyaka, Yalı Caddesi onlara lafım yok. Adı Bayrakçı olan ilçeden bahsediyorum. 30 Ağustosta bayrak asan Kızılay 9 Eylül’ü es geçmiş. Neymiş, 9 Eylül bayram değilmiş. Yapma ya… Sen nerenin çocuğusun?

30 Ağustos’ta bayrak açan İzmir Şehir Hastanesi adını aldığı kentin kurtuluş gününde bayrak asmıyor.

Bekai Devlet selameti millet yolumuz.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’nin rölyefindeki askerin silahını çalmışlar! Aylardır böyleymiş bu. İzmir’in en önemli anıtı, düşünebiliyor musunuz? Bu dönem belediye meclis üyesi olanların alayı bir daha belediye meclisi olamasın, inşallah.

Başkan Karakayalı'ya helal olsun...

Ben yeni validen umudumu yitirmedim ama internet sitelerinde 30 Ağustos var hala 9 Eylül yok.

Kemalpaşa’da densizin biri Atatürk heykeline boya atmış! Rıdvan Karakayalı’ya gerçekten teşekkür ediyorum.

Emir vermiş belediye başkanı Karakyalı, gece olmadan temizlenecek bu demiş. Helal olsun.

Mobese kameraları yok mu? O tüfek nasıl yok olur? Bu kentte doğmasaydım, ilkokulda üç sene yavru kurt olmasaydım bu yıl ki 9 Eylül kutlanasına budur derdim. Ama vallahi değil. Eskiden bu kadar değildi

 AK Parti birdenbire cumhuriyetçi oldu. Askerlik yapanlar bilir, askerin namusudur silah. O silahı oradan yok eden vatan hainleri yüreksizler, ahlaksızlar! İzmir Emniyet Müdürlüğü beni iyi dinlesin. Ya bu kenti çalıyorlar! İzmir’i İzmir’de çalıyorlar.

Cumartesi Kemeraltı’nı gezdim. Büyükşehir zabıtası Konak zabıtası ne iş yapar? Bütün esnaf yolları masalarla kapatmış? Bu konuyu ayrı olarak gündeme getireceğim. Üç beş ay önce densizin biri şadırvanı yıkmıştı, hemen biz bunu yaparız dediler. Gittim baktım, ortada şadırvan filan kalmamış. Şimdi iddia ediyorum. 35 yıllık gazeteci olarak iddia ediyorum. Valiliğe ve emniyet müdürüne soru soruyorum. İzmir’deki polisler gerçek mi?

AK Parti ve CHP’liler birlikte yürürken bilmiyorlar. Basmane’deki büyükşehir binasından paratoner çalındı ya…

İAOSB Başkanı Karace’den ‘Körfez Geçişi’ çağrısı İAOSB Başkanı Karace’den ‘Körfez Geçişi’ çağrısı

Ümit Özlale yüreğin yetiyorsa...

Ümit Özlale yüreğin yetiyorsa gel seni Basmane’de gezdireyim. Öyle iki tane çocukla karşılıklı top atmakla büyükşehir adayı olunmuyor.

İzmir’de polisin caydırıcılığını kullanması gerekir. Basmane’nin üst taraflarında geceleri kimlik kontrolü yapan çeteler var. Böyle bir şey olabilir mi ya?

Sevgi Yolu’nda Hakan Tartan döneminde yola yıldızlar koyulmuştu. Onlar da sökülüp götürülmüş!

Bir sabah bir kalkıcaz Cumhuriyet Anıtı komple gitmiş! Yaparlar!

İzmir’deki mobese kameralar niye bunları görüntülemiyor?

Ben yayın yoluyla ihbarda bulunuyorum. Eskiden İzmir basını vardı, muhabirler vardı. Önümüzde 29 Ekim var, ben korkuyorum 29 Ekim’i nasıl karşılayacağız diye.

Bütün törenler Halkapınar şehitliğinde başlar Halkapınar şehitliğinde biterdi. Ya şimdi? Şehitlerin ahını alıyoruz.

9 Eylüller selalarla başlarmış. Biz 15 Temmuz’da mı duyduk selaları?

Benim siyasi partim yok? Çünkü güvenmiyorum!

Halkapınar’daki o koca gökdelen ne ya? Siz verdiniz oraları. İkinci Manhattan yapacaktınız. Yaptınız. İzmir’in siluetini bozdunuz. O bölge bir kültür merkezi, insanların nefes alabilecekleri merkez yapsaydık! Yiyin efendiler yiyin bu hanı iştiha sizin.