Cumhuriyetin 100.yılına yakışan bir kutlama olması için günler öncesinden dikkat çekici uyarılarda bulunan Hasan Tahsin Kocabaş'ın gündeminde yine coşkulu kutlamalar vardı. Radyo Ege^de 90 Saniye programını bu konuya ayıran Hasan Tahsin,  Ama sadece halkımız sırtlandı Cumhuriyeti... 100. Yıl coşkusunu yaşadıysak bunu Türk milletinin sarsılmaz iradesine borçluyuz. Gurur duyuyorum Türk milletinin bir ferdi olmaktan' vurgusu yaptı.

İşte Hasan Tahsin Kocabaş'ın açıklamaları...

HEM COŞKU HEM BURUKLUK

 Çok sık çok sık söylüyorum “konuşsam tesiri yok, sussam gönlüm razı değil” diye...  Evet bir günlük muhteşem coşku yaşadık. Belediyeler, kurumlar, şirketler, kuruluşlar, valilkler “yaşasın 100 yaşındaki Cumhuriyetimiz” diye inletti ortalığı...

Öyle ya kolay mı 100 yaşına ulaşabilmek... Hele de bizim cumhuriyetimiz? Kurucusu Gazi Paşa öldüğü gün uç vermeye başlamadı mı eski ihanetler? Askeriye’nin mülkiyenin tıbbiyenin ve iktisadiyenin içine sızmadı mı Amerika’nın müslüman görünümlü ajanları? Hizmet adında ama aslı hezimet olan günler yaşatmadı mı devlete millete bu 100 senede?

Ama sadece halkımız sırtlandı Cumhuriyeti... 100. Yıl coşkusunu yaşadıysak bunu Türk milletinin sarsılmaz iradesine borçluyuz. Gurur duyuyorum Türk milletinin bir ferdi olmaktan.

Ama içim çok buruk ve geçmiyor burukluk... Devrimlerinin 100. Yılında Eyfel kulesini diken hem de 1889 şartlarında diken Fransızlardan ne eksiğimiz var? 2024’ün 29 Ekimi’nde yanına gidip saygıyla gururla bakacağımız 100. Yıl anıtımız, anıtlarımız neden yok? İşinsanı dediklerimiz ne yapar ne yaptılar? Bir tek Mesut Sancak kıydı paraya da gerçek bir sergi açtı, başka? Balolar, yemekler, yürüyüşler, konserler hep unutulacak. Çünkü hersene var. Ama 100. Yıl 100 yılda bir... Anı gerekti, işaret gerekti, vurgu gerekti ama önce ruh!

Hasan Tahsin Kocabaş: Hiç normal değil! Hasan Tahsin Kocabaş: Hiç normal değil!

Yarın başta Sayın Tunç Soyer olmak üzere tüm belediye başkanlarına bir çift sözüm olacak.

Ne mutlu türküm diyene