Gazeteci Ercan Pala, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladıGazeteci Ercan Pala, Son Mühür TV’de yayınlanan Sıcak Bakış programında Ayşegül Koç’un sorularını yanıtladı. İzmir’de belediye başkanlığına aday olanların çoğu İzmir’in parasını İstanbul’a taşıdı diyen Pala; “Cemil Bey sahada olacak diyorlar pat diye İstanbul’da oluyor. Kemalpaşa’da bu akşam iftar var. Özgür Özel İzmir’de, Cemil Tugay nerede? İstanbul’da programda… İzmir insanı kör değil. Bu seçim değil ama bundan sonraki seçimde CHP İzmir’den şamar yiyecek” dedi.

AK Parti İzmir Vekili Çankırı'dan 30 başkana destek mektubu AK Parti İzmir Vekili Çankırı'dan 30 başkana destek mektubu

Seçime saatler kala Özgür Özel İzmir’de…
Seçimin son günlerinde İzmir’de olmayı tercih eden Özgür Özel’in İzmir ziyaretlerine ilişkin konuşan Pala; “Bence Özgür Özel, İzmir korkusu olduğu için İzmir’e geliyor. Her ne kadar kale olarak değerlendirseler de İzmir’de tereddüt oluştu. İzmir’i her yerde değişimin adresi olarak değerlendirdiği için, İzmir’deki sonucun ona eksi artı olarak yazacağın ötürü geliyor İzmir’e. Başka yer yok mu? Seçimin kalbi neresi dersen İstanbul. Alınacak bir yenilgi her şeyi değiştirebilir. Esas Manisa’ya geliyor esasında Kemalpaşa bıçak sırtı ilçelerden olduğu için orayı ziyaret edecek. Sabahtan bir şekilde İzmir’de turlayıp halkı selamlayacak. Belki kalabalık bulursa konuşur” dedi.

“Kendi memleketinde kazanması zor”

Özgür Özel’in memleketi Manisa ile ilgili de konuşan Pala; “Manisa’nın CHP adayı bana göre doğru, tanınmış bir aday da kendi memleketinde bile kazanmasını zor görüyorum. Ecevit Zonguldak’ta hiç kaybetmezdi, Demirel Isparta’da. Demirel’in yasaklı olduğu siyasette gölgede kaldığı zamanlar bile her zaman Demirel’in tercih ettiği insanlar belediye başkanı ya da milletvekili olurdu. Hemşerilerine sahip çıkarlardı. O Isparta’yı ihya etti. Küçük bir şehir olmasına rağmen Demirel’in destekleri sayesinde daha donanımlı bir şehir oldu. Rize’de hiç kaybediyor mu Cumhurbaşkanı? Kaybetmiyor çünkü memleketi. Doğal olarak böyle bir teveccüh olur. Manisa’da tabii ki kazanmak istiyorlar. Ferdi Zeyrek’in seçilmemesi durumunda, seçimden sonra İzmir’de hangi görevde olacağını çok merak ediyorum mesela. Bana göre geçmişi ve deneyimi adaylık için uygun. İddialar vardı ben o iddiaların hangisinin doğru çıkacağını merak ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“28 ilçe hayal” 
CHP Grup Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Deniz Yücel’in ‘CHP İzmir’de 28 ilçeyi alır’ sözünü değerlendiren Pala; “Halk diliyle cevap vereyim, üstü açık kalmış uyurken. CHP ne zaman 28 ilçeyi almış ki şimdi alsın? Bana 28 ilçeyi aldığı dönemi göstersin. Ben hatırlamıyorum. En başarılı olan ittifakla girilen 2019 seçimi. En yüksek 26’ydı. Bu dönemde bu kadar liste tartışmasının yapıldığı, çatlaklar oluştuğu dönemde, İzmirlinin teveccüh gösterdiği dönemde CHP şımarıklık yapıyor. Çocukluk yapıyor. Nasıl olsa oy verirler diyor. Bence CHP büyükşehirde 25 ilçeyi kazanırsa çok büyük başarı. 28 alamaz, hayal, yüzde elliyi de Cemil Tugay alamaz. Tugay kazanır, kazanmaz o ayrı. Pazar gecesi göreceğiz” diye konuştu.

“Yapay zeka adayların neyine baktı?”
Özgür Özel’in adayları yapay zeka ile belirledik sözü ile ilgili konuşan Pala; “Yapay zeka çağımızın olayı. Birçok yerde de çok faydası var. Aday belirlerken yapay zeka kullanıldı, kelimesini anlamamıştım. Yapay zeka neyine baktı? Kadın olmasına mı, boyu posuna mı baktı? Yapay zeka nasıl seçti? Hamza Dağ, biz adayları belirlerken insan zekası kullandık demiş, siyasi açısından doğru bir cevabı vermiş. Ben Özgür Özel’e o zaman şunu sorayım; 2019 seçimlerinde niye her defasında olmayacak dedikleri seçim sonuçlarında yapay zekayı kullanmadılar da seçim sonuçlarını veremez hale geldiler?” diye sordu.

“Suda yüzde elli indirim nasıl olacak?”

“Suda yüzde elli indirim nasıl olacak?”Cemil Tugay’ın su probleminin çözümüne ilişkin sözleri üzerine konuşan Pala; “Manisa Gördes Barajının yanında iki baraj var oradan tamamlayacağız dedi. Gördes Barajı ile ilgili Soyer, 268 milyon lira ödedik ama su alamadık demişti. Su ile ilgili birincisi yasa var. Maliyetine satışlarla ilgili. Ama vaat yüzde 50’ye düşürme. Bir hata daha yapılıyor. Sizin ödediğiniz her 100 liralık faturada atık su bedeli var. Esas parayı ilçe belediyesi ve büyükşehir atık su parasını alıyor. Su için aslında 60 lira ödüyorsunuz. Su faturasını düşürdün diyelim, yüzde 20 olur. Hadi düşürdün atık su bedelini de mi düşüreceksin? Sonuçta yüzde 50’yi biz zor görürüz diye düşünüyorum. İzmir’in suyunun yüzde 67’si yer altından geliyor. Barajlardan gelmiyor. Gördes Barajı buraya su getirecek de… Çok uzun sürer yüzde elli indirimle nasıl olacak bu?” diye sordu.

“Bence seçim endeksli değil”
İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün Karşıyaka Belediyesi’nin Örnekköy’de bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyesine düzenlediği operasyona ilişkin olayın seçim endeksli olduğunu düşünmüyorum diyen Pala; “Polis uyuşturucuyu ele geçirinceye kadar zaten öncesi vardır. Polis dur seçim var 1 Nisan’da yakalayalım demez o işini yapar. Birincisi bu. İkincisi 1 kişi tutuklanmış. Polis buna çalışıyordur zaten. Nereden aldı, nereden pazarlıyor, kime satıyor? Seçime yönelik olduğunu düşünmüyorum. Cemil Tugay’ı da bağlamaz bu durum. Her çuvalda çürük elmalar olur. Siyasi olarak bakmıyorum ama başka yerlerden bakıyorum. Yaş sınırı düştü uyuşturucu ile ilgili çok ciddi bir sorun var. Sadece İzmir özelinde değil ülke genelinde. Hepimizin bu konuda çok hassas olması lazım çünkü çok ciddi bir virüs oldu” dedi.

“İzmirlinin parasını İstanbul’a taşıdılar”

Belediye başkan adaylarının seçim kampanyalarına ilişkin konuşan Pala; “Parti ayırmadan söylüyorum, diğer şehirlerde nasıl bilmiyorum ama İzmir’de belediye başkanlığına aday olanların çoğunluğu İzmir’in parasını İzmirlinin parasını İstanbul’a taşıdılar. Ajans olarak da seçim çalışmaları olarak da böyle. Yerel medyanın yok sayıldığı ya da çok az görüldüğü yerler vardı. Sanki bu CHP’nin şımarıklığı diğer partililerin hepsine sirayet etti. Onlar da öyle davrandılar. Orada görünmeyi daha önemli sayıyorlar. İstisnalar vardır tabii ki de, onların ajansları saatlerini satın aldıkları için çağırıyorlar. Cemil bey sahada olacak diyorlar pat diye İstanbul’da oluyor. Kemalpaşa’da bu akşam iftar var genel başkan da burada, Cemil Tugay nerede? İstanbul’da programda. İzmir insanı kör değil. Bu seçim değil ama bundan sonraki seçimde CHP İzmir’den şamar yiyecek. Çünkü İzmirli korumak istediği değerleri koruyabileceği başka adres görürse bunun hesabını sorar. Pazar günü katılım düşük olacak. Bir şekilde CHP’nin oy oranı düşecek genel anlamda. 25’i bulursa öpsün başına koysunlar. 26 bulursa büyük başarı Özgür Özel’i tebrik etmek lazım o zaman derim. AK Parti’nin zamanında yaptığı İzmir’e karşı hoyratlığı, bugün CHP’nin yaptığı şımarıklıkla eşit aslında” açıklamasında bulundu.

İzmir’de ‘Kartepe Teleferik afişi’
Pala; “Büyük olasılıkla Kocaeli’nin o afişlerini İzmirli ajans ya da matbaa basmış. Gece oradaki değişimi yapan işçiler asmıştır, işçi fark etmemiştir. Fark edildiği anda doğru olan afişin asılması lazım. Kocaeli’nin adayı da İzmir’den mi kendini anlatıyor acaba? Belki İzmir’de yaşayan Kocaelili seçmen için Kocaeli’nde oyunuzu kullanın demek istemiş de olabilirler” dedi.

“Bornova’daki gerilim büyür”
Bornova’da mevcut Başkan Mustafa İduğ ile CHP Başkan adayı Ömer Eşki arasındaki gerilime değinen Pala; “Bu problem büyüyecek. Şu andaki mevcut duruma göre dava açarsa İduğ kazanır. Tabii ki geri planı bilmiyoruz. Buarada Bornova Belediyesi 2 yurt yaptı. Bu öğrenci yurtlarını önümüzdeki hafta açacağız denmişti. Sonra tören makamda yapılmış. Yani yurtların açılışı resmi olarak yapılmış oldu. Tören Bornova merkezdeki yurdun önünde yapılacaktı. İlçe Seçim Kurulu’na şikayet edilmiş. Bu seçim yasaklarına girer, bu yüzden de orada yapılamaz denmiş. Görevliler de uyarmışlar, yapılırsa dava açmak zorundayız diye. Orada tırnak içinde söylediği bir laf var. ‘Bizi, kimin şikayet ettiğini biliyorum, boşuna şahsiyetsizler demiyorum.’ Ben de Mustafa İduğ’a diyorum ki bunu sen biliyorsan, Bornovalıların da İzmirlilerin de CHP’lilerin de bilmesi lazım. Bu cümleyi kuruyorsa ben muhalefet tarafından değil kendi partilileri tarafından şikayet olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“İzmirlilier ne yapacaklarını bilirler”
31 Mart yerel seçimlerine ilişkin konuşan Pala; “İzmirliler ne yapacaklarını bilirler. Seçimde her zamanki gibi demokrasi bayramı gibi geçmesini diliyorum. Kavga gürültü olmamasını diliyorum. Belediye başkanı seçiyoruz, savaşa gitmiyoruz. İzmir 20 yıldan fazladır CHP’de de iktidar mı değişti? Biz İzmir bazında bakıyoruz. Kazananlara hayırlı olsun kazanamayanlar üzülmesin. Bir daha aday olurlar. Siyaset tek atımlık kurşun değil sonuçta. Partilerde çok şey değişecek tüm partiler açısından. 1 Nisan’dan sonra Türkiye’de siyaset değişmeye başlayacak. Uzun bir süreç var ve siyaset kendi içinde değişmek zorunda ki değişiyor da zaten. Şimdi bu belediye başkanları bol vaat verdi ya, hepsini tek tek not aldık. 1 Nisan’dan sonra gidip İstanbul’a derdini anlatanlar, 1 Nisan’dan sonra bize derdini anlatmak zorunda kalacak. Hatırlatacağız” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ