Cumhuriyetimizin 100. yılında Karanlıktan akan bir yıldız:Mustafa Kemal Atatürk sergisı 29 Ekim Pazar günü açılacak... 

DESTANDAN SERGİYE... 

"Dağlarda tek
tek
ateşler yanıyordu
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
şayak kalpaklı adam
nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
güzel, rahat günlere inanıyordu
ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında
birdenbire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar: "Uc" dediler,
Sarisin bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun basına kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı. "

Nazım Hikmet, Kuvayi Milliye Destanı'nda Atatürk'ü Karanlıkta akan bir yıldız olarak belirtir. Bu dizeler itafen, FOLKART GALLERY yine muhteşem bir sergi ile karşımıza çıkıyor... 20. sergi Cumhuriyetin 100.yılında "Karanlıktan akan bir yıldız: Mustafa Kemal Atatürk" adını taşıyor.

BASIN TURU... 

Folkart GALLERY Genel Koordinatörü Fahri Özdemir basın mensuplarına sergiyi gezdirdi. Soruları yanıtladı. 

İzmir'de, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Folkart tarafından hazırlanan “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” sergisi Folkart Gallery’de 29 Ekim'e ziyarete açılacak. 31 Mart'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek

FOLKART, CUMHURİYETİN 100.YILINA ÖZEL SERGİ AÇTI.... 

Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Milliye Destanı’ndaki unutulmayan bir dizeden ilham alınan ve hazırlanışı tam yedi yıl süren; Proje Direktörlüğü’nü Folkart Gallery Genel Koordinatörü Fahri Özdemir’in yaptığı sergiye rekor sayıda ziyaretçi bekleniyor. 

REKOR ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ...

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Folkart’ın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi olarak yedi yılda hazırlandıkları bu çok kıymetli serginin, Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılına bir saygı duruşunda bulunma ve Mustafa Kemal Atatürk’e minnet gösterme amacı taşıdığını belirtti. "2018 yılında açtığımız Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal serisini 220 bin kişi gezmişti. Bu SERGİDE rekor bekliyorum. Sergi ziyaret rakamları, satış rakamlarımızdan daha çok ilgimi çekiyor. Önce sergiye kaç kişi geldiğini soruyorum" dedi. 

İLK KEZ BU SERGİDE...

Yıllardır tamamlanması için büyük gayret gösterilen sergide, büyük dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’de ilk kez kamuoyu ile paylaşılan 150 adet yayımlanmamış fotoğrafıyla birlikte, Atatürk’ün kullandığı, bilinmeyen birçok obje de bulunuyor.
Bu objeler arasında Atatürk’ün sigara tabakaları, bastonu, kravatı gibi örnekler yer alıyor. Atatürk’ün bazı kişilere imzaladığı fotoğraflarla birlikte yerli ve yabancı fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar, serginin dikkat çekici bölümünü oluşturuyor.

ÇOK ÖZEL ESERLER...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün özel yazışmalarının orijinalleri, el yazması mektupları, madalyalar, en kritik anlardaki telgrafları, serginin bir başka dikkat çekici unsurları arasında. Sergide, Atatürk’ün kendi el yazmaları, annesi Zübeyde Hanım’ın mektubu, Atatürk ile ilgili dönem afişleri, belgeler ve birçok dönemsel gazete ve dergi örnekleri, yüz yıl önce kullanılan Cumhuriyet ve Atatürk için üretilmiş çok özel objeler yer alıyor. En son parça ise Atamızın vefatı sonrasında yüzünden alınan toprak kalıp mask bulunmakta...

Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel: "Esnafın sorunları esnafın masasında çözülecek" Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel: "Esnafın sorunları esnafın masasında çözülecek"

MÜZE MÜJDESİ...

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili ciddi bir kolleksiyonları olduğunu belirterek, bir müze kurma konusunda girişimleri olduğunu ve çok yakın zamanda İzmir'e bu müzeyi kazandıracaklarının müjdesini verdi. 

GÖRSEL ZENGİNLİK...

Sergi Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’nın “hasta adamı” diye nitelendirilip, 1918 yılı sonlarında neredeyse ölüm döşeğinde olarak tanımlandığı bir dönem ile çok zor koşullarda sürdürülen Kurtuluş Savaşı sonrası Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun ilk yılları arasındaki çok büyük serüveni, görsel bir bütünlükle yansıtıyor.

GÖNÜLLÜ DESTEĞİ...

Folkart Gallery, ayrıca bu özel sergiyle ilgili Türkiye’nin değerli Atatürk koleksiyonerlerinden de gönüllü destek aldı. İzmir’de sonran bu kıymetli sergi önce Ankara, sonra İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkacak.

100.YILA ARMAĞAN...

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, uzun yıllardır yaptıkları çalışmalar, katıldıkları müzayede ve benzeri girişimler neticesinde, Türkiye’nin en önemli Atatürk Koleksiyonu’na sahip olduklarını ve bununla gurur duyduklarını söyledi. Mesut Sancak, çok büyük emek verilerek hazırlanan “Karanlıkta Akan Bir Yıldız: Mustafa Kemal Atatürk” adlı bu serginin, Cumhuriyeti’mizin 100. yılına büyük bir saygı duruşunda bulunmak ve Atatürk’e minnet göstermek olduğunu dile getirdi.

KAÇIRMAYIN...

Yüzbinlerce İzmirlinin ziyaret etmesinin beklendiği sergi, 29 Ekim-31 Mart tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Folkart Genel Müdürü Metin Sancak, bu özel sergiye herkesi beklediklerini, ifade etti.