Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram haftasındaki liderlerle görüşmeleri: İkili ilişkiler ve Gazze odaklı diplomasi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram haftasındaki liderlerle görüşmeleri: İkili ilişkiler ve Gazze odaklı diplomasi

CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK), “çalışma ve sosyal güvenlikten sorumlu gölge bakan” olan Taşçıer, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere CHP’li belediyelerin gıda, et, doğalgaz yardımından kreş hizmetlerine kadar, dar gelirli kesimlerin “hayatlarına dokunan, ekonomik sıkıntılarının yükünü hafifleten” stratejilerinin seçmende karşılık bulduğunu söylüyor.

Gamze Taşçıer Foto 1

''AK Partinin kötü politikalarına duyulan tepki etkili oldu''

Başarılarında AK Parti'nin kötü politikalarına duyulan tepkinin de rol oynadığını belirten Taşçıer, “Yerel yönetimlerin başarısıyla, CHP olarak seçmene "Daha iyisini yapabiliriz" duygusunu vermişiz, bir önyargıyı kırmışız aslında" dedi ve ekledi, "Biz sahada da görüyorduk. CHP’ye hayatı boyunca oy vermeyen aldığımız öyle iller var ki...Yaşam tarzına ters gören anlayışın oyunu alabildiysek, doğru yoldayız demektir. Bunda da en önemli katkının partideki değişim ve özeleştiri yapılması olduğunu düşünüyorum. CHP’nin genel seçim sonrası özeleştiri yapmış olması kıymetli.” AK Parti'nin emekli politikasını da eleştiren Taşçıer: AKP'nin, seçimi kaybetmemek için emeklilere zam yapmaktan kaçınmayacağını ancak “kasanın boş” olması nedeniyle artık bu olanağın elinde olmadığına da söylüyor. 

Erken Seçim Foto 2

 ''Toplum baskısı erken seçimi getirebilir''

Şu anda CHP'nin "erken seçim çağrısı" gibi bir tartışması olmadığını belirten Taşçıer, ancak toplumsal baskının bu yönde bir talebi zorlayabileceğini ifade ediyor: “Genel başkanımız yola çıktığında iddiası yüzde 25’lik cam tavandı. Şimdi CHP yarım asırdan sonra birinci parti oldu. Erken seçim sadece CHP’nin dillendirmesiyle olmaz. Cumhurbaşkanı, '4 yıllık seçimsiz bir süreç' dedi. Anayasa’da erken seçimin koşulları belli. AKP de bu seçimin böyle olabileceğini öngörebilirdi ve zam yapabilirdi. Ama yapamadı çünkü ekonomi çökmüş durumda. Seçimlerden sonra iktidarın değişebileceğine olan inanç artık bu iktidarı tutmaya yetmeyecek. Ekonomideki bu durum, öyle bir toplumsal krize dönüşecek ki, bizim çağrımızla değil, toplumsal baskıyla bir erken seçime dönüşecek süreç öngörüyorum.” Taşçıer, CHP'li yeni belediyelerin de "kendini kanıtlama sürecinde" başarılı hizmetler sunmasının, partisini ilk seçimde iktidara taşıyacağına inanıyor.

Kaynak: BBC News Türkçe