Edi İşitme Cihazları’nın kurucusu Fırat Ulubahşi, işitme sorunlarıyla başa çıkmak isteyenlere yönelik çözümlerini paylaştı. Sıkça; “Duyuyorum ama anlamıyorum” şikayeti ile karşılaştıklarını belirten Ulubahşi, frekanslara bağlı işitme kaybının temel neden olduğunu belirtti. Bu sorunun presbiakuzi (yaşa bağlı işitme kaybı) ile sıkça ilişkilendirildiğini vurgulayan Ulubahşi “Bu noktada işitme testi ve konuşma testleri büyük  önem taşıyor” dedi.

İşitme kaybının tipi, derecesi ve süresine bağlı olarak doğru işitme cihazı seçiminin önemine değinen Ulubahşi, Gerçek Kulak Ölçümleri  ile cihazlandırmanın doğruluğunu kontrol etmenin gerekliliğine dikkat çekerek, “Ayrıca, işitme kaybından kaynaklanan işitsel algı bozukluğunu düzeltmek için rehabilitasyon çalışmaları ve işitme cihazına adaptasyonun desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

İşitme kaybının doğumla birlikte veya sonradan çeşitli nedenlerle ortaya çıkabileceğini açıklayan Ulubahşi, orta kulak iltihabı, gürültüye bağlı işitme kaybı, travma, tümörler, kafa içinde baskıya sebep olan hastalıklar gibi faktörlerin işitme kaybına neden olabileceğini ifade etti. Yaşlanmaya bağlı işitme kaybının yaygın olduğunu belirterek, bu durumda doğru işitme cihazının kullanımının sorunları çözebileceğini aktardı.

Yürürken Oluşan Bel Ağrısına Dikkat! Yürürken Oluşan Bel Ağrısına Dikkat!

Kulak İçi İşitme Cihazları ve Uygunsuzlukları

Kulak içi işitme cihazlarının avantajlarını sıralayan Ulubahşi, “Direkt kulak yolu  kısmına yerleşen bu cihazlar sesi yükseltme ve yer yön lokalizasyonunu anlama konusunda avantaj sağlıyor. Ancak, kulak içi cihazların bakımına dikkat edilmesi ve uygunluğunun otoskopi muayene ile değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.Fırat Ulubahşi ayrıca kulak içi işitme cihazlarının, hafif dereceden ileri dereceye kadar işitme kaybına sahip bireylere uygun olduğunu ancak kullanılacak cihazın tipi ve konfigürasyonunun değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İşitme Cihazı Pilleri ve SGK Ödemeleri

İşitme cihazı pillerinin çeşitlerini açıklayan Ulubahşi, pillerin kullanım ömrünün boyut ve cihaz gücüne bağlı olarak değiştiğini ifade etti. SGK’nın işitme cihazları pilleri için yılda belirli bir miktar ödeme yaptığını belirterek, bu ödemelerin kulak burun boğaz hekimi raporu ile düzenlendiğini aktardı.

Geleceğe Yönelik Planlar ve Şube Ağını Genişletme Hedefleri

Edi İşitme Cihazları’nın bugüne kadar sektörde 18 yıl tecrübe edindiğini belirten Ulubahşi, şu anda sekizi İzmir biri Antalya olmak üzere 10 şubeye sahip olduklarını ve İstanbul ile farklı illerde 2024 yılında yeni yatırımlar planladıklarını açıkladı.