Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in hayatı film oluyor Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in hayatı film oluyor

İzmir dünyaca ünlü polisiye yazarı Petros Markaris'i ağırlamayahazırlanıyor. Markaris'in İspanyolca’dan İngilizce’ye, İtalyanca’dan Portekizce’ye pek çok dile çevrilen kitaplarından Türkçe’de de yayımlanan bazıları şunlar: Alan Savunması, Che İntihar Etti, Batık Krediler, Gece Bülteni, Eskiden Çok Eskiden, Büyük Ortak, Balkan Blues…

Petros Markaris'in dedektif karakteri Komiser Kostas Haritos'un hikayeleri!
Balkan Blues ile 2022'de Alfa ailesine katılmış ve usta yazarın ünlü dedektifi Haritos'un tüm maceraları Türk okuyucuyla buluşmuştu. Ermeni kökenden gelen Markaris'in büyük dedesinin bir Rum kızına aşık olmasının ardından babası tarafından reddedilmesiyle Markaris'in Ermenilikten Rumluğa geçiş serüveni başlamış oldu. Sadece kitaplarıyla değil senaryolarıyla da tanınan bir isim Petros Markaris. Sinema dünyasında yönetmen Theo Angelopoulos’la kırk yıl süren dostlukları ve senaryosunu birlikte yazdıkları efsane filmlerle tanınıyor. Onunla maceraları 1970’lerin başındaki “36 Günleri” ile başlamış, “Kumpanya,” “Avcılar,” “Ağlayan Çayır,” “Leyleğin Geciken Adımı,” “Ulis’in Bakışı” gibi filmlerle devam etmiş. Tabii bir likte çalıştıkları en önemli film, Altın Palmiye Ödüllü “Sonsuzluk ve Bir Gün.” Hatta Markaris’in bu filmin senaryosunun yazım sürecinde tuttuğu günlük “Sonsuzluk ve Bir Günlük” adıyla (İstos Yayınları) yayımlandı.

Petros Markaris TÜYAP Kitap Fuarı'nda 18 Mart Cumartesi günü saat 13.00'de söyleşi, saat 15.00'de imza günü etkinliğinde okuyucularıyla buluşacak.