Buca, İzmir'in en kalabalık ilçesi olmasının yanı sıra zengin bir tarihe sahip. Bu tarih, Levantenlerin eski yerleşimlerini barındıran malikanelerle süslenmiş. Bu malikanelerden biri olan Forbes Köşkü, özellikle dikkat çekici güzellikte ve tarihi önemde. 1908 yılında İskoç asıllı Levanten George King Forbes tarafından inşa edilen köşk, bir yangın sonucunda zarar görmüş ancak 1910 yılında tekrar inşa edilmiş. Forbes ailesi, köşkün sahibi olmasının yanı sıra dünyaca ünlü dergi Forbes'un da sahibi olarak biliniyor.

Karşıyaka'da çiçekler açıyor! En Güzel Balkon Bahçe Yarışmasına başvurular başlıyor! Karşıyaka'da çiçekler açıyor! En Güzel Balkon Bahçe Yarışmasına başvurular başlıyor!

Forbes Köşkü, Buca'daki Levanten malikaneleri arasında en gösterişli olanı olarak biliniyor. Çamlık bir koruyla çevrili olan tepenin en üst noktasına yerleştirilmiş olan köşk, çevresindeki manzarayı tamamlayan bir taç gibi duruyor. Mimari tarzı belli bir kategoriye sokulamayan yapı, hem iç hem de dış mekanlarda farklı bir estetik sunuyor. İngiliz mimarisinde nadir görülen kuleli yapısıyla öne çıkıyor. Köşkün ana binası ile arazi içinde yer alan çeşitli binalar ve köşk görevlilerinin konakladığı müştemilat, asimetrik ve eklektik tasarımın ilginç örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. İyon başlıklı giriş, üçgen alınlıklı cephe, üç katlı kule ve köşeleri sütunlarla belirginleştirilmiş çıkıntılar, Batı tarzı mimariye ait unsurlar iken, konsollarla desteklenen geniş saçaklar yerel dokunuşları temsil ediyor.

Yapının iç mekanları da oldukça süslü. Alçı bezemelerde kartal ve eros motifleri bulunan tavanlar ve duvarlar, şöminelerdeki detaylı süslemeler dikkat çekiyor. Forbes Köşkü, günümüzde Sağlık Bakanlığı yönetimindeki Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'nin kampüsünde bulunuyor. Bir dönem verem savaş dispanseri olarak da kullanılan köşk, güvenlik nedenleriyle ziyarete kapalı durumda.

FORBES KÖŞKÜ'NE NASIL GİDİLİR?

FORBES KÖŞKÜ'NE NASIL GİDİLİR?

ESHOT otobüsleriyle 476, 515, 676 ve 805 hat numaralarını kullanarak 40040 numaralı Buca Devlet Hastanesi otobüs durağında inebilirsiniz. Buradan yapacağınız 5 dakikalık bir yürüyüşle Forbes Köşkü'ne ulaşabilirsiniz. Forbes Köşkü, Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi'nin bahçesinde konumlanmış durumda.

Kaynak: Haber Merkezi