Kronik böbrek yetmezliği hastası arkadaşlarıyla Organ Nakli ve Diyaliz Dayanışma Derneğini kuran İzmirli Pınar Dülger, “Diyaliz merkezinde yanımdaki yatakta diyalize giren arkadaşımı kaybedince yıkıldım. O an kendimi organ bağışı konusuna adamaya karar verdim” dedi. 

Kronik böbrek yetmezliği hastalığının henüz 15 yaşında iken ortaya çıktığını anlatan Dülger, 2005 yılında ameliyatla bir böbreği alındı ve yaşamına tek böbrekle devam etti. 2016’da onu hayata bağlayan tek böbreği de iflas eden Pınar Dülger’e annesi Kadriye Dülgeri  ‘can’ verdi. Annesinin böbreğiyle yaşamını sürdüren Dülger, pandemide covide yakalandı. Hastalık nedeniyle annesinden aldığı böbreği kaybeden Dülger, İzmir’de özel bir diyaliz merkezinde haftanın üç günü diyalize girerek yaşama bağlandı. 

Diyaliz Arkadaşlarımı Kaybedince Yıkıldım…

8 ay diyalize giren Dülger, bu süreçte onunla aynı merkezde diyalize giren dört arkadaşını kaybetti. Her gün birlikte diyalize bağlandıkları arkadaşlarının kaybının kendisinde derin bir üzüntü yarattığını anlatan Dülger, “Diyaliz arkadaşlarımı arda arda kaybedince adeta yıkıldım. O günlerde kendimi organ bağışına adamaya karar verdim” 

Aydın-Denizli Otoyolu'nda işçiler yine eylemde! Haklarını alamadıkları için viyadüklere çıktılar Aydın-Denizli Otoyolu'nda işçiler yine eylemde! Haklarını alamadıkları için viyadüklere çıktılar

Whatsapp Image 2024 05 14 At 12.48.37

Herkes Organlarını Bağışlayarak Organ Bekleyen 8 Kişiye ‘Can’ Olsun 

Dülger 10 Ekim 2023’de babası Yavuz Dülger’in bir böbrek alarak, yeni  bir hayata ‘merhaba’ dedi. 8 aylık diyaliz yolculuğunda diyalize giren 4 arkadaşının yaşamını yitirdiğini anlatan Dülger, “Diyaliz sürecinde çok sevdiğim 4 arkadaşımı kaybettim. Diyalizden önce hastalıkla çok ilgilenmiyordum. Diyalize başlayınca hastalığın önemini kavradım. Ve organ bağışı bilincini artırmak ve organ bekleyen hastaların sesini duyurmak için dernek kurmaya karar verdik. Tecrübeli arkadaşlarım ile  bir yola çıktık. Organ Nakli ve Diyaliz Dayanışma Derneğini kurduk. Herkesin bize destek olmasını istiyoruz. Yanımızda olun, birlikte yürüyüp sesimizi çıkaralım.  Organ nakli bekliyor veya olmasın herkesin bizlere destek olmasını istiyoruz. İnsanlar organ beklerken hayatlarını kaybetmesinler. Özellikle  kalp ve karaciğer nakli bekleyen çocuklarımız var. Herkesin organlarını bağışlamasını  istiyoruz. Bir bağış 8 can demek, gelin siz de 8 canı hayatta tutmayı başarın" dedi. 

Kaynak: Haber Merkezi