31 Mart sürecini büyük bir zaferle tamamlayan CHP’de Tüzük Kurultayı için düğmeye basıldı. CHP Sözcüsü Deniz Yücel daha önce yaptığüı açıklamada, "5 Eylül 2024 tarihinde tüzük komisyonumuzun son toplantısını yaparak 6-7-8 ve 9 Eylül tarihlerinde, bitişi partimizin kuruluş yıl dönümünde tamamlanacak şekilde tüzük kurultayımızı gerçekleştirmeyi planladık" açıklamasında bulunmuştu.

Genel Merkez’den üyelere gönderilen mesajda öneri ve görüşlerin bildirişmesi çağrısında bulunuldu.

Köybaşı'ndan AkParti'li Yavaş'a tepki: "22 yıldır doymadınız, bir de alay ediyorsunuz!" Köybaşı'ndan AkParti'li Yavaş'a tepki: "22 yıldır doymadınız, bir de alay ediyorsunuz!"

İşte o mesaj…

Değerli Üyemiz,

Cumhuriyetimizin ve Partimizin ikinci yüzyılında tüm üye ve örgütlerimizin görüş ve önerileri alınarak Parti Tüzüğümüzün daha katılımcı ve çağdaş bir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda; 6-7-8 Eylül 2024 tarihinde gerçekleştireceğimiz Tüzük Kurultayımız için siz de öneri ve görüşlerinizi 20 Nisan 2024 tarihine kadar ilçe başkanlıklarımıza yazılı olarak iletebilir veya oneri.chp.org.tr adresinden paylaşabilirsiniz.

Tüzük Kurultayına giden süreçte neler yaşandı?

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde alınan başarısız sonuçların ardından Ekrem İmamoğlu’nun fitilini ateşlediği ‘değişim’ çağrısı 4-5 Kasım Kurultayı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğu Özgür Özel’e devretmesiyle sonuçlanmıştı. 38.Olağan Kurultay öncesi örgüte yönelik hamle yapan Kemal Kılıçdaroğlu Tüzük Kurultayı yaparak partiye dinamizm getireceğini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun delege sistemini değiştirmeyi hedefleyen Tüzük Kurultayı’nda yapmak istedikleri değişikliklerle ilgili şunları söylemişti.

Milletvekillerine 3 dönem sınırı...

Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getireceğiz, 3 dönemden sonra milletvekili olamayacak. Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için meslek kotası getireceğiz. Belediye meclisinde bir veteriner olmalı, bir yeminli mali müşavir olmalı, bir hukukçu olmalı. Dolayısıyla bölgenin özelliğine göre kesinlikle belli kotaların gelmesi lazım. Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşmüş sayılacak. Kimse kusura bakmasın. Oturacaksın, danışma kurulunu toplayacaksın, var olan kentin sorunlarını masaya yatıracaksın 3 kez arka arkaya toplanmadıysan o il (yönetimi) düşmüş olacak. Mahalle temsilciliklerinde en az bir kadın ve bir erkek olacak, tek başına erkek değil. Çünkü bizim evlere girmemiz lazım. Kadınlarla konuşmamız lazım, onlarla sohbet etmemiz lazım. Onların dertlerini dinlememiz ve bizim onlara yönelik hangi çözümleri getirdiğimizi onlara anlatmamız gerekiyor. Siyasete girdiğimde elde bir tane broşür arkada 3-4 tane genç biz esnafın elini sıkardık onlar da broşür verirlerdi. Sonra araştırdık yüz broşürden birisi sadece kişiyi etkiliyor. Ama eve girdiğiniz zaman her dört evden birisini etkileyebiliyorsunuz. O nedenle kadınların hem siyasette etkin olmaları hem mahalle temsilciliklerinde yer almaları partinin doğrudan evlere girmesi ve sorunları dinlemesine yol açacak.

“Delege sistemini kaldıracağız”

Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz. Delege sistemini kaldıracağız. Çünkü delege sistemi ciddi çatışmalara, çekişmelere yol açıyor sonra bu kalıcı hale geliyor ve bir sürü sorun yaratıyor. 'Üyeler gelsinler seçsinler' diyeceğiz, delege sistemini kaldıracağız. İç denetim mekanizması oluşturacağız. Yani eskiden CHP kurulurken parti müfettişleri vardı ve onlar giderlerdi illeri gezerlerdi, raporlar düzenlenirdi hem örgütü denetler hem halkın nabzını tutar o raporlar gelirdi. Bunu tüzüğe geçireceğiz, tüzükte parti denetçileri ya da parti müfettişleri olacak bunlar örgütü denetleyecekler. Bunun bir kendimiz açısından büyük önemi var iki; artık Anayasa Mahkemesi partinin hesaplarını denetliyor şimdi ağır ağır taşra denetimi de başlayacak. Partinin bu bağlamda da defterlerini tutması, belgelerini saklaması buna uygun bir muhasebe tutması da zorunlu hale geliyor.

Aidatını ödeyen üye seçsin…

Düzenli aidat ödeyenler kendi milletvekillerini kendi belediye başkanlarını kendi il başkanlarını seçecek. Partiyle aidiyeti olanlar her ay aidatını yatırıyorsan o zaman mesele yok gel milletvekilini seç. Ama 5 bin kişiyi birden üye yapıp ondan sonra gel milletvekilini seç dediğimiz zaman mesele başka yerlere sapıyor. Partiyle güçlü aidiyetin yolu aidatını ödüyorsa mesele yok. Bunun bütün altyapı hazırlıklarını bir dönem yaptık. Cep telefonu üzerinden aidat ödemek mümkün, kredi kartı üzerinden aidat ödemek mümkün yani illa il başkanlığına, ilçe başkanlığına gidip makbuz kesmek şart değil. Biz bütün bunların altyapısını yaptık ama o dönem kurultay reddettiği için hayata geçiremedik. Bunu bir daha getireceğiz. Ön seçim istiyorsanız ve gerçekten sağlıklı bir ön seçim istiyorsanız düzenli aidatını ödeyen üyeler gelsin kendi milletvekilini seçsin, belediye meclis üyesini seçsin, il genel meclis üyesini seçsin bir sorunumuz yok. Oyunu en fazla artıran 5 il Parti Meclisi’nde yer alacak.

Kaynak: Haber Merkezi