ÇAYKUR Genel Müdürlüğü, ikinci sürgün alımlarının 26 Haziran'da başladığını hatırlatarak, alımların devam ettiğini belirtti. Açıklamada, günlük yaş çay alım miktarının kurum kapasitesinin üzerinde seyrettiği, bu nedenle alımların dekar başına 50 kilogram üzerinden yapılacağı ve kısa bir süre sonra tekrar serbest alımlara devam edileceği ifade edildi. Hiçbir üreticinin mağdur olmayacağı ve ekonomik zarar görmeyeceği vurgulandı. Üreticilerin acele etmemeleri gerektiği, ÇAYKUR'un üreticilerin tüm çaylarını almayı taahhüt ettiği belirtildi.

Giyim sanayicilerinden döviz ve vergi tepkisi Giyim sanayicilerinden döviz ve vergi tepkisi

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ikinci sürgün alımlarının 26 Haziran'da başladığı hatırlatıldı.

Alımların devam ettiği vurgulanan açıklamada, "Günlük yaş çay alım miktarımız kurum kapasitesinin üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle alımlarımız dekar başına 50 kilogram üzerinden yapılacak olup, kısa bir süre sonra tekrar serbest alımlara devam edilecektir. Çay alım sürecinde hiçbir üreticimizin mağdur olmasına izin vermeyeceğimizin ve yine hiçbir üreticimizin ekonomik anlamda zarar görmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz." ifadelerine yer verildi.

Hiçbir üreticinin belirlenen referans fiyatın altında çay satmasının istenmediği değerlendirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çay hasadının üretim imkanları sebebiyle birkaç gün içinde bitirilemeyeceğini ve yaş çayın en sağlıklı bekleyeceği yerin bahçe olduğunu bilen üreticilerimizin, acele etmedikleri takdirde maddi ve manevi tüm hak ve hukuklarını rahatlıkla koruyabileceğimizi bilmelerini isteriz. Çaykur, üreticimizin her zaman yanındadır. Üreticilerimizin bütün çaylarını rahatlıkla alabileceğimizi taahhüt ediyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi