Çamaşır suyunun etkisi gerçekten şaşırtıcı. Hem çay hem de kahve lekelerini yok etme konusunda oldukça başarılı olduğunu biliyor muydunuz?

Çamaşır suyu, lekeleri çıkarmak için oldukça güçlü bir temizleyici olarak bilinir ve bu özelliğiyle birçok ev işinde kullanışlıdır.
 

Mehmet Şimşek doların ilk kez ne olacağını açıkladı! Şaşkına çeviren karar Mehmet Şimşek doların ilk kez ne olacağını açıkladı! Şaşkına çeviren karar

Çay ve kahve lekeleri genellikle kıyafetlerde veya masa örtülerinde en sık karşılaşılan leke türlerindendir. Bu lekeleri çıkarmak için çeşitli yöntemler denenebilir ancak çamaşır suyu, bu lekelerle savaşmada oldukça etkili bir seçenektir.  Ancak, çamaşır suyu gibi gereksiz bir kimyasalı kullanmadan da çay ve kahve lekelerini çıkarabilirsiniz.

TRAŞ KÖPÜĞÜ

Paula Collindridge'in tavsiyesi oldukça alışıklmadık. Yataktaki lekeleri çıkarmak için üzerine tıraş köpüğü sıkın ve ovalayın. 15 dakika bu şekilde bekletin, ardından süngeri ve sıcak su ile temizleyin. Bu işlem leke tamamen çıkana kadar birkaç kez uygulamanızı gerektirebilir ancak kesinlikle jel kullanmayın, beyaz köpük olanlar tercih edilmeli.

Çay Kahve

HALI TEMİZLEYİCİ

Bazı uzmanlar ise halı temizleyiciler ile lekelerin kolayca çıktığını söylüyor. Tek yapılması gereken ise lekenin üzerine halı temizleyicisi sıkmak ve bir süre işlemesine izin verip ılık suyla silmek.

BEYAZ SİRKE

Lucy Palman'ın tavsiyesi ise her evin evin mutfak dolabında bulunan doğal malzemeleri içeriyor. Beyaz sirkeyi tavsiye etti ederek sözlerine ekledi: "Krem rengi halıdan beyaz sirke kullanarak kırmızı oje lekesini bile çıkarmanız mümkün. Lekeli alanı beyaz sirke ile ıslatıp o şekilde kurumasına izin verin. Ardından tekrar ıslatıp üzerine havlu ile bastırın ve lekenin havluya çıkmasına izin verin. Son olarak sirke kokusundan kurtulmak için gece boyunca üstüne bikarbonat koyun ve ertesi güne tertemiz olacak.

Barbara Smith de benzer bir tavsiyede bulunuyor; "Beyaz sirkeyi biraz sıcak sabunlu suyla karıştırın ve yatağı silin. Ardından üstüne bol miktarda karbonat serpin ve ovalayın ve ardından 30 dakika bekletin. Duruladığınızda tüm lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz."

Kaynak: Aksam.com.tr, Sonmuhur.com,youtube.com

Tek hamlede küfü yok edin. Salçada oluşan küfü jilet gibi çıkaran yöntem Tek hamlede küfü yok edin. Salçada oluşan küfü jilet gibi çıkaran yöntem

Kaynak: Haber Merkezi