Alanya'da, Süleymancılar cemaatine ait bir yurtta 10 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan bir kişi, ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada, şikayetlerini geri çeken çocuklar için yargılamanın devamı amacıyla kayyım atanmasına karar verildi. İddiaya göre, Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan Süleymancılar cemaatine ait Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalan 10 erkek öğrenciye, yaşları 10 ile 14 arasında değişen bir kişi cinsel istismarda bulunmuştu. Bu kişi, adli kontrol ile serbest bırakılmıştı ancak durumun sosyal medyada gündem olması üzerine tutuklanmıştı.

Gözler kabine toplantısına çevrildi! Masada hangi konular var? Gözler kabine toplantısına çevrildi! Masada hangi konular var?

94 YILA KADAR HAPİS!

Alanya'da, "eğitmen" olarak tanımlanan bir kişi hakkında 9 öğrenciye yönelik "sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar", "çocuğa karşı cinsel taciz", "çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri vermek ya da bunların içeriğini göstermek" suçlamalarıyla toplam 94 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ayrıca, 1 öğrenciye yönelik ise "basit cinsel istismar" suçlamasıyla dava açıldı. İddianame, Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve mağdur öğrencilerin ifadeleri de iddianamede yer aldı. Sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada sanık ve mağdur 10 çocuktan 5'inin ifadesine başvuruldu.

''SÜLEYMANCILARA MENSUBUM DEDİ''

Duruşmada savunma yapan sanık, Süleymancılar Cemaati'ne mensup olduğunu belirterek, "Buranın kendi eğitim sistemi içerisinden geçtim ve din eğitimi konusunda bana icazet verildi ve bu yurtta görevlendirildim" diyerek suçlamaları reddetti. İstismara uğrayan çocuklardan biri ise yine aynı yurtta başka bir tarihte aynı kişinin cinsel istismarına maruz kaldığını açıkladı. Mağdur avukatlarından Canel Durak, "Bunun üzerine mahkeme, duruşma savcısının talebi doğrultusunda mağdurun ifade ettiği yeni istismar olayı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu ve gerekli işlemin yapılmasına karar verdi" dedi. Duruşmada dinlenen 5 çocuktan 3'ü ise daha önce savcılıkta verdikleri ifadeyi reddetti ve aileleri de şikayetlerini geri çekti. Mahkeme, şikayetini geri çeken 2 çocuk yönünden Sulh Hukuk Mahkemesi'nden kayyum atanmasını istedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmanın 24 Haziran'da saat 13.30'da görüleceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi