DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının, yani yasaklanmış haklarının geri verilmesi Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla geri alındığını açıkladı.

Abdullah Zeydan geçmişte bölücü örgütü kast ederek ‘sizi tükürüğüyle boğar’ sözleriyle gündeme gelmişti. DEM Parti’den yapılan açıklamada, Zeydan’ın tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurduğu, adaylığının kabul edildiği ve seçimlerde Van Büyükşehir Belediyesi’nin kazandığı hatırlatıldı.

Irak'ın kuzeyinde 16 terörist etkisiz hale getirildi Irak'ın kuzeyinde 16 terörist etkisiz hale getirildi

Adalet Bakanlığı’nın 29 Mart Cuma günü, mesai bitimine beş dakika kala Zeydan’ın memnu haklarına itiraz ettiğinin duyurulduğu açıklamada şöyle denildi:

“Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ya bildirimde bulunmuştur.”

Zeydan’ın haklarının çiğnendiğinin vurgulandığı açıklamada, “Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür” denildi.

Açıklamada, Abdullah Zeydan’ın Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan olduğu vurgulandı. Bu karardan derhal dönülmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada şöyle devam edildi:

“Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz. Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz.”

“Memnu hakkı” nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun 1. kitabının “Yaptırımlar” başlıklı 3. kısmının “Güvenlik Tedbirleri” başlıklı 2. Bölümü’nde yer alan 53. maddesinde düzenlenmektedir. TCK’nin 53. maddesine göre hak yoksunluğu kural olarak, kasten işlenen bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkûm olunması durumunda, mahkûm olunan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmayı ifade etmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi