Van İl Seçim Kurulu'nun 31 Mart 2024'de yapılan yerel seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) adayı yüzde 55 oranında oy alan Abdullah Zeydan'ın yerine, yüzde 27 oy alan ikinci sıradaki AK Parti adayını belediye başkanı olarak belirlemesi üzerine vatandaşlar durumu protesto etti.

Çiftçilere müjde! Tarımsal destek başvuruları başladı Çiftçilere müjde! Tarımsal destek başvuruları başladı

Gündüz başladı, akşam devam etti

Gündüz başlayan protesto olayları, iftardan sonra da sürdü. Kentin cadde ve sokaklarında bir araya gelen göstericilere polis basınçlı su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. O esnada Cumhuriyet Caddesi'nde iş yeri bulunan bir esnaf, kendisine iş yerini kapatması için uyarıda bulunan polis ekiplerine isyan etti.

15 günlük yasak

Resmi olmayan sonuçlara göre DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmasına rağmen mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi kararına kentte tepki gösterenlere polis müdahale etti. Van Valiliği de protestolar sürerken 15 gün süreyle şehirdeki gösteri yürüyüşlerini yasakladı.

Siirt'te polis yürüyüşe izin vermedi

Siirt’te mazbata verilmemesi kararını protesto eden grup Saat Kulesi önüne kadar yürürken basın açıklaması yapmak istedi. Polis, yürüyüşe izin vermedi. Uyarılara rağmen Abdullah Zeydan ile ilgili sloganlar atarak yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakilerin bazılar polise taş attı. Çıkan arbedede birçok kişi gözaltına alındı.

Kaynak: Haber Merkezi