İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kırşehir ili, yüzölçümü 6530 km2 olan bir bölgedir. Kabaca bir paralel kenarı andıran ilin toprakları, ülke topraklarının binde 8'ini, İç Anadolu Bölgesi topraklarının ise yüzde 2,9'unu oluşturur ve yüz ölçümü bakımından Türkiye'de 53. sırada yer alır. Kırşehir Masifi olarak adlandırılan yapı, Orta Anadolu Masifi'nin bir parçasıdır. Türkiye'nin 9 masifinden en büyüğü olan Kırşehir Masif'i, Tuz Gölü'nün altında da devam etmektedir. Dağlarıyla da ünlü olan Kırşehir'de, görkemli birçok dağ bulunmaktadır. Peki, Kırşehir'de hangi dağlar var?

KIRŞEHİR'DE HANGİ DAĞLAR VAR?

Kervansaray Dağları

Toz fırtınası İzmir'i vurdu: Puslu havada görüş mesafesi düştü, araçlarda çamur izi kaldı Toz fırtınası İzmir'i vurdu: Puslu havada görüş mesafesi düştü, araçlarda çamur izi kaldı

Kervansaray Dağları

Seyfe Gölü kapalı havzası ile Kırşehir yerleşme alanı arasında bulunan dağlar, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru Mucur ilçesine kadar uzanır. Mucur'un kuzeyinde platolar üzerinde belirginliği azalan, ilçenin kuzeydoğusunda yeniden yükselen bu dağlar, Nevşehir'in kuzeyindeki Kızıldağ ile birleşir. Kervansaray Dağları'nın en yüksek noktası 1679 metre olup, ilin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Dağın diğer önemli dorukları ise Armutlu, Köpekli, Kırlangıç ve Kızıldağ'dır. Akarsuların açtığı derin vadilerle parçalanan dağ yüzeyi, şiddetli aşınma sonucu yer yer düzleşmiştir. Bu dağlarda ormanlık alan bulunmamakta olup, hakim bitki örtüsü bozkırdır.

Çiçek Dağı

Çiçek Dağı

Kırşehir'in adını verdiği ilçenin batısındaki platonun ortasında yükselen Çiçek Dağı, şehrin en yüksek noktasıdır ve 1691 metre yüksekliğindedir. Dağ, Delice Irmağı'na doğru akan derelerin açtığı vadilerle parçalanmıştır. Bitki örtüsü, seyrek meşeliklerden oluşan orman kalıntılarından oluşmaktadır. Dağın ikinci yüksek noktasını ise 1585 metrelik yüksekliğiyle Yağmurlu Dede Tepesi oluşturur.

Baranlı Dağı

Baran Dağı

Kırşehir ile Kaman arasında yer alan ve batıdan güneye doğru uzanan dağ, en yüksek noktası 1677 metre olan bir yapıya sahiptir.

Aliöllez Dağı

Aliöllez Dağı

Kaman ilçesinde yer alan ve güney-güneydoğu yönünde uzanan dağ, 1528 metre yüksekliğe sahiptir. Hirfanlı Barajı yönünde derin olarak parçalanmış olan bu dağın bitki örtüsü zayıftır.

Kırşehir'de daha az bilinen başka dağlar da bulunmaktadır. Bu dağlar ve bölgeleri şöyledir:

Merkez: Karga sekmez dağları, Cemele dağları, Naldöken dağları, Hüyüklü dağ­ları, Emir burnu dağları ve Obruk tepesi.

Kaman: Toprakkaya dağları, Buzluk dağları.

Mucur: Armutlu dağları, Büyük Uyuklu dağları, Kırlangıç dağları, Kızıl dağ, Kö­pekli dağları.

Kaynak: Haber Merkezi