Ekrem İmamoğlu Turgut Özal'ı anma törenine katıldı: "Hoşgörü ülkesi olmak durumundayız!" Ekrem İmamoğlu Turgut Özal'ı anma törenine katıldı: "Hoşgörü ülkesi olmak durumundayız!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, CHP’nin Hatay seçim sonucuna yönelik itirazı hakkında konuştu. Hatay Valisi Mustafa Masatlı'yı işaret ederek ''Hatay'da, vali eliyle seçim gecesi manipülasyon yapılmaya çalışıldı. Buna tepkimizi gösterdik ve görevlendirmelerimizi yaptık" dedi.

Valiye görevi kötüye kullanma suçlaması

CHP'den iki genel başkan yardımcısı, çok sayıda milletvekili ve hukukçunun Hatay'da bulunduğunu ifade eden Özel, "Maddi hatalar düzeldiğinde 3 bin 900 olan fark, birden 3 bin 200’e indi." şeklinde konuşurken çok sayıda sandığa itiraz ettiklerini belirterek, "Tam 39 bin geçersiz oy var. Ve burada valinin direkt AK Parti İl Başkanı gibi devlet görevini kötüye kullanması söz konusu." dedi.

"Hırsızlığa kalkıştılar"

Yeniden sayımın Hatay ilini CHP'ye kazandıracağını vurgulayan parti lideri Özgür Özel, "Burada yeniden sayımın Hatay'ı bize geri getireceğini düşünüyoruz. Hatay halkının iradesine ket vurmak için, engel olmak için her yolu denediler. En son vali eliyle milli irade hırsızlığına kalkıştılar. Oyların yeniden sayılmasının bu rezaletin önüne geçeceğini düşünüyoruz. Yakından takip ediyoruz." diye konuştu.

Hatay'da ne olmuştu?

Hatay'da resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 44,48'ini Cumhur İttifakı adayı Mehmet Öntürk almıştı. CHP'nin adayı ve mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise oyların yüzde 43,97’sini almıştı. İki adayın arasındaki oy farkı yaklaşık 4 bin kadarken Cumhur İttifakı adayı Öntürk seçimi kazandıklarını duyurmuş, Savaş ise bu duruma itiraz ederek seçimde usulsüzlük olduğunu ileri sürüp itiraz edeceklerini açıklamıştı.

CHP lideri Özgür Özel de sosyal medyadan yaptığı açıklamada, seçimde usulsüzlük olduğunu  savunarak Savaş'a destek çıkmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi