OpenAl'ın dün gerçekleşen ChatGPT lansmanı etkisini göstermeye başladı. Yapay zeka dünyasında büyük yankı uyandıran lansmanın anlık çeviri gösterisi, popüler dil öğrenme platformu Duolingo'yu geriletirken, OpenAI'nin işbirliği yaptığı Apple'ın hisselerinde ise yükselişe neden oldu.

Dün gerçekleşen OpenAl ChatGPT lansmanında yapay zeka dünyasında büyük ses getirdi. Lansmanda anlık çeviri gösterisi, popüler dil öğrenme platformu Duolingo'nun hisselerini geriletirken, bu işten karlı çıkan Apple hisseleri oldu. OpenAl ile işbirliği içerisindeki Apple hisselerinde yükseliş görüldü. 

 Lansman hisselerde hareketlilik yarattı

 Lansman hisselerde hareketlilik yarattı

OpenAl tarafından yapılan açıklamada GPT-4o'nun modelinin herhangi bir metnin ses ve görüntü kombinasyonundan olşan girdilerden çıktı üretebildiği aktarıldı. Bununla birlikte anlık olarak çeviri yapabilen ve metin ile görsel arasında etkileşim kurabilen yapay zekalı sesli asistan da tanıtıldı.

Bakan Yumaklı'dan TMO söylentilerine yanıt: "En yetkili ağızdan söylüyorum, hiçbir problem olmayacak!" Bakan Yumaklı'dan TMO söylentilerine yanıt: "En yetkili ağızdan söylüyorum, hiçbir problem olmayacak!"

Lansmanda öne çıkan bir diğer nokta ise modelin çeviri yetenekleri oldu. Etkinlik sırasında OpenAI'nin Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati İtalyanca konuşurken diğer OpenAI çalışanları İngilizce konuştu ve model neredeyse gecikme olmaksızın çok hızlı bir çeviri gerçekleştirdi. 

OpenAl ile işbirliği içerisindeki Apple hisseleri kazandı

OpenAl'ın etkileyici gösterisi popüler dil öğrenme platformunu kötü yönde etkiledi. Duyurunun ardından Dualingo şirketinin hisseleri gerilerden, yaklaşık yüzde 4 düştü. Dualingo hisseleri düşerken kazanan taraf Apple oldu. Apple'ın hisseleri ise şirketin ChatGPT'yi iPhone'a entegre etmek için OpenAI ile anlaşmaya vardığına ilişkin haberlerin ardından yüzde 1,7 yükseldi. Lansman sonrasında Google'ın sahibi olduğu Alphabet'in hisseleri de dün yüzde 3 düşüş yaşarken tekrar toparlandı. 

Kaynak: HABER MERKEZİ